امتیاز بدهید

کدام را بخرم مایکروفر مایکروویو یا سولاردام آیا قصد خرید دارید ولی نمی‌دانید بین این همه اسم کدام را بخرید یا هرکدام چه کارایی دارند، ما در این مطلب آموزشی به طور کامل ساده و مفید برای شما توضیح می‌دهیم که هر کدام چه کارایی دارند تا شما ساده‌تر انتخاب‌تان را انجام دهید.

در مایکروویو قسمت یا همان ابزاری به نام مگنترون تعبیه شده است که این قسمت کارش به این صورت است که امواجی ایجاد می‌کنند که دارای فرکانس ۲۴۵۰ مگاهرتز هستند. سپس این امواج به دیواره‌های محفظه مایکروفر برخورد می‌کنند و به دلیل اینکه این دیواره و یا محفظه‌ها به صورت فلزی هستند این امواج را منعکس می‌کنند. بعد از اینکه امواج منعکس می‌شوند این امواج بر روی ماده غذایی که داخل مایکروویو شما قرار دارد می‌نشیند و متمرکز می‌شود.

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که تنها در صورت بسته بودن درب دستگاه امواج تولید می‌شود و به محض باز شدن درب امواج متوقف می‌شود. البته در مواردی که لولا یا درب دستگاه آسیب دیده و یا خراب باشد در زمان روشن بودن دستگاه مقداری از امواج مایکروفر به بیرون نشت می‌کند که باید به سرعت دستگاه تعمیر شود.

مایکروفر دستگاه چند منظوره‌ای است که به وسیله همان مگنترون که در بالا توضیح دادیم و یک المنت کار می‌کند و برای پخت مواد غذایی، یخ‌زدایی و گرم کردن و گریل غذا به کار می‌رود. ماده غذایی در مایکروفر به طور کامل پخته می‌شود و تمام میکروب‌های بیماری‌زا آن از بین می‌رود و به خاطر سرعت پخت ویتامین‌هایی که در روش‌های معمول از بین می‌روند، فرصت نابودی ندارد.

در مایکروفر کلیدهایی تعیین شده که می‌توانید انتخاب کنید که مواد غذایی به چه روشی پخته شود یعنی فقط با ویو یا همان اشعه یا با المنت گریل شود یا اینکه با هر دو اشعه و المنت پخته شود.
داشتن المنت در مایکروفر مزیت بسیار بالایی است چون به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید انواع مدل پخت و پز‌ها و گریل‌ها را برای انواع غذا‌ها و کیک و شیرینی‌ها را داشته باشید.

ماکروویو یکی از تکنولوژی‌های بسیار مهم در قرن ۲۱ است. ماکروویو نوعی اجاق است که از طریق تابش الکترومغناطیسی ریزموج، مولکول‌های آب و دیگر مولکول‌های قطبیده موجود، غذا را به جنبش در می‌آورد.
در رابطه با امواجی که در اجاق های مایکروویو وجود دارد،بحث های فراوانی است.برخی از افراد به اشتباه امواج مایکروویو را امواجی با انرژی بسیار بالا معرفی می‌کنند، در صورتی که چنین نیست و باید گفت که جایگاه امواج مایکروویو از لحاظ سطح انرژی در میان امواج فروسروخ و امواج رادیویی است.

همچنین باید این نکته را در نظر داشت ؛ تقریبا هر موجود زنده‌ای که با امواج مایکروویو سر و کار دارد باید مراقب خود باشد چرا که بدن موجودات زنده از مقدار زیادی آب تشکیل شده است. این که گفته می‌شود از بسته بودن درب اجاق مطمئن شوید به خاطر همین مسئله است.

چه انتخاب شما مایکروفر باشد و چه مایکروویو، باید با مدل های گوناگون آن نیز آشنا باشید تا بتوانید مناسب ترین را برای آشپزخانه خود انتخاب نمایید. به طور کلی سه طراحی مختلف برای این وسیله در نظر گرفته می شود : مدل اول که رایج ترین ان هاست، همان مایکروفرهای معمولی هستند که روی کابینت، میز یا هر مکان دیگزی گذاشته می شوند. طرح دوم که با نام توکار شناخته شده اند، درون دیوار یا کابینت جاسازی شده که هم سطح دیوار یا کابینت می شوند. مدل سوم روی فر موجود یا فر داخل کابینت کار گذاشته می شود. معمولا مایکروفرهای رومیزی قیمت ارزانی تری نسبت به دو مدل دیگر دارند.

نکته مهم دیگر این است که بدانید مایکروفر یا مایکروویو با چه قدرتی نیاز دارید. بیشترین قدرت بعضی ماکروفرها ۶۰۰ وات و در بعضی دیگر ۱۴۰۰ وات است. اگر برای پخت مواد غذایی در حجم بالا از ماکروفر استفاده می کنید به ماکروفر پرقدرت تری احتیاج دارید اما اگر برای یکی دو نفر از ماکروفر استفاده می کنید دستگاه کم قدرت تر نیز مناسب و مقرون به صرفه تر هستند. از برندهای معروف در این زمینه می توان به دوو، ال جی، بوش، سامسونگ، فلر، کنوود و …. اشاره داشت.

یکی از مدل های جدید این وسیله، سولاردام نام دارد در حقیقت ترکیبی از تکنولوژی مایکروویو و امواج گرمایشی نوری است. در سولاردام ،سیستم پخت مایکروویو وجود دارد اما المنت های نوری نیز به سیستم اضافه شده است. به این صورت که امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا، توسط هیتر زغالی که در بالای محفظه قرار دارد، تولید شده و سرعت پخت غذا را بالاتر می برد. محفظه پخت در سولاردام بر خلاف دستگاه های متداول که به شکل چهارگوش می باشند، به صورت مدور و استوانه ای ساخته شده تا امواج گرمایی را بهتر بر روی مواد غذایی منعکس نماید. این ترکیب باعث شده تا دمای ماده غذایی در مدت ۵ دقیقه به ۳۲۰ درجه برسد.