امتیاز بدهید

مقایسه سینک های توکار و روکار

انواع مختلف سینک آشپزخانه با جنس ­های استیل، سنگ طبیعی، مسی، سنگ مصنوعی، سرمیک و… وجود دارد. ولی در اینجا صحبت ما بر اساس دسته­ بندی سینک بر اساس نوع نصب و طراحی است. که به طور کلی به دو دسته روکار و توکار تقسیم می­ شود.

گر بخواهیم روراست باشیم هرگز نمی‌شود گفت سینک توکار بهتر است یا روکار! هر کدام از این مدل‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و انتخاب مدل مناسب، فقط به انتظارات و سلیقه شما بستگی دارد.

اگر دقت کنید می بینید که همه سینک های قدیمی از نوع روکار بوده اند. اما باید بگوییم که این نوع سینک ها به دلیل مزایای که دارند همچنان مشتریان و طرفداران خود را دارد. به همین دلیل است که امروزه شرکت های مختلف، سینک های روکار را همچنان وارد بازار می کنند.

سینک روکار

این مدل از انواع سینک به عنوان متداول ترین، قدیمی ترین و رایج ترین مدل سینک شناخته شده است. افراد از زمان های قدیم این محصول را در جهت شستشوی ظروف مختلف در خانه شان مورد استفاده قرار می دادند. این محصولات در دل کابینت قرار نمی گیرند و لبه های مخصوص خود را دارند. این مدل از انواع سینک بر روی کابینت قرار گرفته و لبه های قابل مشاهده ای دارند.

سینک توکار

این نوع سینک ها به صورت توکار و در داخل کابینت نصب می شوند. به این صورت که کابینت، با استفاده از شابلون های مخصوص و در ابعاد مناسب برش داده می شود و سینک توکار در داخل آن قرار می گیرد. مهم ترین خصوصیت این سینک ها که آن ها را از انواع روکار متمایز می کند، زیبایی و ظرافت خاص آن هاست که جلوه بی نظیری به فضای آشپزخانه می دهد.

 

سینک توکار و روکار

 

مقایسه سینک ها

زیبایی و جلوه

اگر یک مجله یا ژورنال دکوراسیون داخلی ورق بزنید به‌خوبی متوجه می‌شوید که امروزه در آشپزخانه‌های مدرن کمتر از مدل روکار استفاده می‌کنند. از نظر تنوع مدل نیز، سینک روکار در شرایط خوبی قرار دارد و با انواع فرم‌های مربع، دایره، مستطیل و … قابل خریداری است.

نگرانی از نگهداری

اگر حوصله خشک کردن مداوم اطراف سینک را ندارید بهتر است از مدل‌های روکار استفاده کنید. در سینک روکار اگر آب به اطراف پخش شود روی صفحه سینک و در محدوده لبه قرار می‌گیرد. به همین دلیل نگرانی از بابت آسیب به صفحه کابینت اطراف وجود ندارد.

ماندگاری

همانطور که متوجه شدید، نگهداری از سینک‌های توکار کمی سخت‌تر خواهد بود؛ چراکه مدام باید آب پاشیده شده برروی صفحه کابینت را خشک کنید. در پی این موضوع اگر آب پاشیده شده زیاد بماند و به داخل صفحه کابینت نفوذ کند، باعث خراب شدن آن خواهد شد.

هزینه

درواقع باید گفت که به‌دلیل تنوع در جنس و به‌روز بودن سینک‌های توکار، معمولا قیمت بیش‌تری نسبت به مدل‌های روکار دارند. از طرفی دیگر نصب مدل‌های توکار این محصول کمی دشوارتر از مدل‌های روکار است، بنابر این ممکن است نیاز به پرداخت هزینه نصب بیش‌تری باشید.

هزینه سینک علاوه بر مدل آن به چیزهای دیگری مثل تعداد لگن، با سینی یا بدون سینی و جنس سینک هم بستگی دارد. سینک‌های گرانیتی توکار و روکار بدون شک مدرن‌ترین و جذاب‌ترین سینک‌های موجود در بازار هستند اما قیمت آنها هم نسبت به سایر انواع سینک بیشتر است.

نحوه نصب

در نصب سینک روکار پس از قرار گرفتن سینک در جای خود از چسب­ های مخصوص برای آب­بندی دورتادور سینک استفاده می­ شود. سطح سینک توکار پس از قرار گیری در جای خود کمی پایین­تر از سطح کابینت قرار می­ گیرد. با انتخاب هر یک از انواع سینک توکار یا روکار باید نصب آن با دقت و به صورت اصولی انجام شود.

ابعاد متناسب با محیط

سینک روکار اصلا گزینه مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک نیست. سینک توکار دو لگن با سینی هم نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای این نوع آشپزخانه‌ها باشد. اما سینک توکار تک لگن و به ویژه سینک زیرکار بهترین انتخاب برای صرفه جویی در استفاده از فضا هستند.

تمام مدل‌ها شامل اطلاعات و مشخصات دقیق هستند. به علاوه برای کمک به انتخاب بهتر، قابلیت مقایسه بین مدل‌ها و برندها در سایت فراهم شده است. در نهایت با انتخاب مدل سینک، سفارش شما به صورت آنلاین ثبت شده و در سراسر کشور به دست شما خواهد رسید.