امتیاز بدهید

کمتر کسی را در ایران پیدا می‌کنید که عاشق نوشیدن یک فنجان چای خوش‌طعم نباشد. خیلی‌ها برای آماده‌سازی چای خود از چای ساز استفاده می‌کنند.
در سال‌های اخیر، چای‌سازهای برقی طرفداران زیادی بین دوست‌داران چای پیدا کرده‌اند. مهم‌ترین علت این محبوبیت، سرعت بیشتر کار چای‌سازهای برقی نسبت به سماورهای گازی است. در دوره‌ای که زمان، حرف اول را می‌زند، همیشه ابزارهایی پیشرفت خواهند کرد که زمان را به‌طرز قابل قبولی کاهش دهند.

‌در این دسته از چای‌سازهای برقی، قوری، روی کتری قرار می‌گیرد و چای آرام آرام با بخار آب درون کتری، دم می‌کشد. به اعتراف کاربران وب‌سایت‌های خرید و فروش کالا و مصرف‌کنندگان این دسته از چای‌سازها و البته کارشناسان، این نوع از چای‌ ساز، نسبت به دو مدل دیگر، برتری و کیفیت بالاتری دارد و مزه‌ چای دم‌کشیده در قوری این چای ساز، بسیار به مزه‌ چای دم‌کشیده در قوری روی سماور، نزدیک است.

جنس چای ساز یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در کیفیت نهایی چای دم‌کشیده و آب جوش است. حتما دوست ندارید وقتی چای می‌خورید، روی سطح چای، لایه‌ای از جرم و چربی بسته باشد. این جرم سطح آب، علاوه‌بر کیفیت آبی که درون چای ساز می‌ریزید، به جنس چای‌سازتان هم ارتباط دارد.

معمولا جای‌سازهایی که جنس پلاستیکی دارند، بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند. جنس پلاستیکی، علاوه‌بر مشکل جرم، بعضی مواقع، طعم بدی هم به آب جوشیده می‌دهد و اگر پلاستیک چندان مرغوب نباشد، چای شما طعم پلاستیک خواهد گرفت. بهتر است از میان انواع پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی، چای‌سازهای فلزی را انتخاب کنید.

بسته به مصرف، تعداد افراد خانواده و انتظاری که از کارایی یک چای‌ساز دارید، می‌توانید نوع آن را انتخاب کنید. توجه کنید که ظرفیت بالای چای‌ساز الزاما به معنای امتیاز مثبت برای آن نیست. همه‌چیز بستگی به میزان استفاده شما از آن دارد و گاهی این ظرفیت بالا فقط باعث مصرف بیشتر برق و سنگینی و جاگیری بیشتر آن می‌شود.

توجه کنید که استفاده از چای ساز دم‌آور، به‌خاطر ارتفاع نسبتا زیاد آن، برای طراحی بسیاری از آشپزخانه‌های امروزی، مشکل‌ساز می‌شود و ممکن است شما در قرار دادن آن در آشپزخانه‌ خود، دچار مشکل شوید. از طرفی، چای‌سازهای دارای استند، ظاهر بهتری دارند و دست شما برای قرار دادن آن در هر نقطه‌ آشپزخانه، بازتر است.

هم‌چنین، به نسبت میزان انتظاری که از کارایی چای‌ ساز دارید، می‌توانید از چای‌سازهای متفاوتی با تکنولوژی‌های متنوع استفاده کنید. تایمر، قطع‌کن خودکار، تنظیم درجه حرارت، نشانگر میزان آب و حالت گرم‌نگه‌دار، از کاربردی‌ترین و معمول‌ترین فناوری‌های چای‌سازهای بازار هستند.

قبل از خرید هر وسیله برقی بهتر است ابتدا به یک سری نکات توجه کرده تا بتوانید یک خرید بهتر و آسانتر را تجربه کنید. در زیر لیستی از نکات مهم قبل از خرید کتری های برقی را مشاهده می کنید.
یکی دیگر از مواردی که باید بدان توجه کرد و هنگام انتخاب کتری آن را مد نظر قرار داد گنجایش آن است. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که گنجایش خوبی داشته باشد و زیاد کوچک نباشد مخصوصا وقتی می خواهید برای تعداد زیادی از افراد چایی درست کنید بسیار به کار شما سرعت می بخشد و شما مجبور نیستید چایی را در چند نوبت دم کنید.

سعی کنید هنگام خرید دستگاه حتما به این مورد هم دقت کرده و برای انتخاب کتری مد نظر قرار دهید تا هر دفعه مجبور به خاموش کردن دستی دستگاه نشویید.

اگر سریع جوش آمدن آب تنها دلیل استفاده شما از این دستگاه است باید هنگام خریدن آن سراغ دستگاه هایی بروید که آب را در سریع ترین زمان ممکن به جوش می آورند.

چای ساز کنارهمی معمولا از یک صفحه بزرگ تشکیل شده است که کتری و قوری در کنار یکدیگر قرار میگیرند و به وسیله جریان برق و المنت کار میکنند ، این چای ساز به دلیل ظاهرش طرفداران زیادی دارد اما کمتر از چای ساز روهمی .
کتری را برقی که خب مشخصا ظاهر ساده تری دارند و فقط دارای یک بدنه می باشند که معمولا از جنس استیل است البته امروزه ظاهر جدید تری هم پیدا کرده اند و ممکن است از جنس شیشه هم باشند

قدرت یکی از عوامل مهم هنگام خرید چای ساز می باشد قدرت در اصل همان میزان حرارتی است که المنت قادر است تولید و سرعت جوش آمدن آب را سریعتر کند.

در چای ساز های قدیمی هنگامی که آب جوش می آمد باید دقت میکردیم و کتری را خاموش میکردیم تا آب کتری تمام نشود و کتری نسوزد اما محوصلات جدید دارای قطع کن یا همان خاموشی خودکار هستند

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی آب جوش می آید و چای ساز خاموش میشود بنا ده دلایلی یادتان میرود چای بریزید و آب سرد میشود ، اما سیستم گرم نگهدارنده باعث میشود آب کتری همیشه داغ باشد و در اصل حرارت آن حفظ شود و به اطلاخ خیلی ریز بجوشد.

ما تمامی مواردی که هنگام خرید چای ساز باید به آن دقت کافی شود را به شما گفتیم و انواع آن را هم برای شما معرفی کردیم همچنین مزایا و معایب آن را هم به شما گفتیم