امتیاز بدهید

حقیقت این است که با گذشت زمان، از کیفیت و تازگی تخم مرغ کاسته می‌شود. با این وجود، اگر نسبت به تازگی آن‌ها مردد هستید، راه‌هایی برای تشخیص تخم مرغ سالم از تخم مرغ فاسد و خراب وجود دارد که می‌توانند خیال شما را نسبت به تازگی تخم مرغ‌ها راحت کنند.

اگر به طور اتفاقی، تخم مرغ‌های تاریخ گذشته را بخورید، نگرانی اصلی شما باید مسمومیت با سالمونلا باشد. در بیشتر موارد، علائم مسمومیت با درد معده، اسهال، تب و لرز است. افراد دارای سیستم ایمنی سالم معمولا می‌توانند طی چند روز باکتری‌ها را از سیستم خود خارج کنند.

با این حال، افرادی که سیستم ایمنی‌شان توان کافی برای مقابله نداشته باشد، مانند کودکان خردسال و افراد مسن، ممکن است به عنوان درمان به آنتی بیوتیک نیاز پیدا کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل در ادامه راه‌هایی برای تشخیص تخم مرغ سالم از کهنه ارائه خواهیم داد تا از تازگی و کیفیت تخم مرغ مصرفی‌تان اطمینان حاصل کنید.

یکی از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای اینکه مطمئن شوید آیا تخم مرغ خراب شده است یا نه، بو کردن آن است. هنگامی که فرد پوست تخم مرغ خراب شکسته شود، بوی نامطلوبی از آن متساعد خواهد شد. این بو حتی در صورت پخته شدن تخم مرغ نیز همچنان وجود خواهد داشت. در این صورت تخم مرغ فاسد است.
بعضی موارد، وقتی تخم مرغ بسیار کهنه یا پوسیده باشد، بوی نامطبوع آن بدون نیاز به شکستن پوسته مشخص خواهد بود و به مشام می‌رسد. همیشه باید هر تخم مرغی را که بوی متعفن یا نامطبوعی می‌دهد را دور بیاندازند. از آنجا که این آزمایش بسیار قابل اعتماد است، بهترین روش تشخیص سالم بودن تخم مرغ؛ بو کردن آن است.

آزمایش شناور روشی سریع و آسان برای بررسی تازگی تخم مرغ است. آزمایش شناور مشخص نمی‌کند تخم مرغ خراب شده است یا خیر، اما روش خوبی برای تعیین سن تخم مرغ است. برای انجام آزمایش شناور، تخم مرغ را در یک کاسه بزرگ آب قرار دهید.
اگر تخم مرغ داخل آب فرو برود یا در انتها کاسه باقی بماند، هنوز تازه است. این در حالیست که تخم مرغ‌های کهنه روی سطخ آب باقی می‌مانند.

تخم مرغ‌هایی که پوسته‌ای آسیب دیده و شکسته دارند ممکن است به باکتری آلوده شده باشد، این در حالیست که وجود یک ماده پودری مانند روی پوسته می‌تواند نشانه‌ای از کپک باشد. اگر پوسته فاقد ترک یا علائم واضح آسیب و گندیدگی باشد و بوی نامطلوبی هم ندهد، باید بعد از شکستن پوسته تخم مرغ، یکبار دیگر آن را بررسی کنید. باید تخم مرغ‌هایی که زرده و سفیده آن‌ها به شکل غیرمعمولی دچار تغییر رنگ (صورتی، آبی یا سبز) شده باشند را دور بیندازید.

اگر تخم مرغ بسته‌بندی شده خریداری می‌کنید، بهتر است به تاریخ انقضا آن نگاه کنید تا مطمئن شوید که آیا تخم مرغ‌ها هنوز هم قابل مصرف هستند یا خیر. با این حال، اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی تخم مرغ‌ها گاهی اوقات می‌تواند کمی گیج کننده باشد. اگر تخم مرغ سالم را داخل یخچال نگذارید، ممکن است زودتر از تاریخ انقضای مشخص شده روی آن، فاسد شود. تا آنجایی که امکان دارد از خرید تخم مرغ‌های فله‌ای و بدون تاریخ انقضا اجتناب کنید.

یک علامت که به شما کمک میکند، دقیقا بدانید که تخم مرغتان چقدر تازه است، با توجه به شرایط لکه چالازا ؛ چالازا ماده ی انعطاف پذیر و نسبتا سفید رنگی است که با ویژگی ها و فرمی که دارد به نگهداشتن زرده تخم مرغ در مرکزیت پوسته کمک میکند. هنگامی که شما تخم مرغ را بشکنید و پوسته را جدا کنید و متوجه شوید، که مایع چسبنده کامل است و به راحتی دیده می شود، نشان از تازگی تخم مرغ است ؛ هر چقدر مقدار این چالازای تخم مرغ بیشتر باشد، تخم مرغ تازه تر است.

زرده نباید خیلی شل باشد، و باید با بقیه مایع قرار بگیرد ؛ تخم مرغ را به اطراف بچرخانید اگر دیدید که زرده به راحتی با سفیده قاطی می شود، و با هر تکان جزئی حرکت می کند، یک تخم مرغ قدیمی دارید.وجود هر گونه ناهنجاری، روی زرده و سفیده تخم مرغ، نشان از وجود آلایندگی می باشد.

به توصیه USDA باید تخم مرغ‌ها را در اسرع وقت داخل یخچال قرار دهید تا طراوت و تازگی آن‌ها حفظ شده و خطر آلودگی‌شان به سالمونلا کاهش یابد. این وزارت همچنین هشدار می‌دهد که افراد نباید تخم‌های داخل یخچال را بیش از 2 ساعت در دمای اتاق بگذارند. تخم‌ مرغ‌های سرد می‌توانند هم‌زمان با گرم شدن عرق کنند و این موضوع خطر رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد.
خطر اصلی خوردن تخم مرغ‌های تاریخ گذشته و فاسد عفونت سالمونلا است که نوعی مسمومیت غذایی به شمار می‌رود. سالمونلا نوعی باکتری است که هم در پوسته و هم در داخل زرده و سفیده تخم مرغ رشد می‌کند.

گاهی بعد از شکستن تخم مرغ ها متوجه می شویم که در زرده ی آن ها رگه های خونی وجود دارد این ها دلیل بر ناسالم بودن تخم مرغ نیست، بلکه نشان دهنده جذب مویرگ های خونی به هنگام شکل گیری تخم مرغ است .
اگر در سفیده رگه های سفیدی مشاهده کردید آن ها نیز نشانه نا سالم بودن تخم مرغ نیستند بلکه برای ماندن زرده در وسط سفیده ایجاد شده اند .