امتیاز بدهید

ترموکوپل چیست؟

تجهیزات متنوع و مختلفی برای اندازه گیری دما در سیستم های صنعتی وجود دارد که ترموکوپل یکی از منحصر به فرد ترین و ایده آل ترین این تجهیزات است. این محصول در دو دسته صنعتی و ساده (مصارف خانگی مثل ترموکوپل آبگرمکن وبخاری) در بازار به فروش می رسد که هر دو نوع ترموکوبل بهترین تجهیزات برای اندازه گیری و میزان دما به شمار می روند.

ترموکوپل ها به دلیل قابلیت سنسور دما به عنوان سنسورهای دما به طور کلی در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند – از یک ترموکوپل صنعتی با استفاده از یک ترموکوپل معمولی که در تاسیسات برق و لوازم معمولی یافت می شود. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی آنها ، درک ساختار اساسی آن ، نحوه عملکرد آن ، دامنه های آن برای تعیین بهتر نوع و ماده مناسب ترموکوپل برای کاربرد شما بسیار مهم است.

در واقع یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام اکثر پروژه ها می باشد، ترموکوپل در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته می باشد.

این نوع ترموکوپل از دو فلز نا همسان ساخته می شود که به هم متصل شده باشند.

با رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می شود و به سمت سیم ها، جریان می یابد.

با بالا تر رفتن دمای محل اتصال دو فلز، ولتاژ تولیدی افزایش می یابد و در حقیقت ترموکوپل در هر دما، ولتاژ معینی تولید می کند و در نتیجه در صورتی که بتوانیم این ولتاژ را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم، قادر خواهیم بود دمای محل اتصال را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم.

ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که تفاوت آن ها در نوع آلیاژهای به کار رفته در آن ها و محدوده دمایی عملکرد آن ها می باشد.

 

ترموکوپل

 

در نهایت این طور می توان بیان نمود که بر اساس جنس فلز و آلیاژی که در آن ها به کار رفته است دارای انواع متفاوت و مختلفی همچون  هستند که تمامی انواع این محصولات در فروشگاه اینترنتی هیتر هدف قابل سفارش و خرید است.

جفت های حرارتی یا ترموکوپل ها همان طور که اشاره نمودیم از دسته محصولاتی هستند که برای اندازه گیری دقیق دما در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود بنابراین در هر صنایعی که نیاز به اندازه گیری در دماهای بالا، واکنش سریع، لرزش زیاد یا ضربه باشد، از این محصول می توان استفاده نمود.

ساختمان ترموکوپل ها  با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ  تولید می شوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از 270- تا حدود 1800 درجه می باشند. ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که طبق جنس فلز و آلیاژ آن به شش دسته ذیل تقسیم می شوند.

اندازه گیری دما در کوره های آزمایشگاهی و صنایع مختلف بسیار می تواند حساس و حیاتی باشد از این رو دما یکی از پارامتر های اساسی در فرآیند های مختلف صنعتی است که ثبت و اندازه گیری آن توسط ابزاری کاربردی به نام ترموکوپل انجام می شود که این محصولات خود انواع متفاوت و مختلفی دارند و دماهای معینی را اندازه گیری می کنند.

در نهایت این طور می توان بیان نمود که بر اساس جنس فلز و آلیاژی که در آن ها به کار رفته است دارای انواع متفاوت و مختلفی همچون  هستند که تمامی انواع این محصولات در فروشگاه اینترنتی هیتر هدف قابل سفارش و خرید است.

سنسورهای ترموکوپل از سیم هایی تشکیل شده اند که معمولاً ترموالمانت ها ، عایق کاری ، غلاف ، مهر و موم انتهایی و وسیله اتصال (سیم های فرمت ، اتصالات و غیره) نامیده می شوند. سیم ها از یک طرف به هم وصل می شوند تا اتصال “اندازه گیری” یا “گرم” را تشکیل دهند. این سنسور باید به یک دستگاه نمایشگر یا دستگاه دیجیتال وصل شود که تغییرات دمایی را نمایش دهد.