امتیاز بدهید

تجهیزات مهم در نظم دادن به آشپزخانه

کابینت‌ها اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش آشپزخانه را تشکیل می‌دهند و علاوه‌بر ظاهر زیبا،‌ باعث نظم‌دهی هم می‌شوند. اما گاهی اوقات مرتب کردن کابینت‌ها کار چندان راحتی نیست و حتی بیشتر باعث به هم ریختگی آشپزخانه می‌شود.
یکی از نکات مهمی که باید به عنوان ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه به آن توجه کنیم، این است که کدام کابینت باید برای کدام موارد در نظر گرفته شود. اصل و قاعده این است که شما آسان‌ترین دسترسی را بر اساس میزان استفاده از محتویات هر کابینت داشته باشید.

کابینت‌ها حجم زیادی از مواد غذایی، ظروف غذاخوری و پخت و پز یا تجهیزات آشپزخانه مانند وسایل برقی را در خود جا داده اند. هر یک از این تجهیزات و وسایل اندازه و وزن متفاوتی دارد.

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که مرتب کردن کابینت آشپزخانه می تواند به شما کمک کند در هزینه خرید وسایل نیز صرفه جویی کنید. چند دلیل برای این امر وجود دارد. اول این که ممکن است بعضی از وسایل موجود در آشپزخانه را به راحتی پیدا نکنید یا به یاد نداشته باشید که قبلا آن‌ها را خریداری کرده اید.

کابینت‌ها به غیر از ظروف محل نگهداری از مواد غذایی نیز هستند. بسیاری از مواد غذایی خشک و خام مانند قند، شکر، ماکارونی، سبزیجات خشک، چای و قهوه در کابینت‌ها قرار دارند و اگر مرتب چیده نشوند باعث نامرتبی آشپزخانه می‌شوند.

 

تجهیزات مهم نظم دهنده به آشپزخانه

 

قفسه های کشویی

قفسه های کشویی گزینه هایی بسیار مناسب برای کابینت های پایین آشپزخانه هستند. آنها در طیف وسیعی از اندازه، سبک و مصالح موجودند. یک کابینت با درب استاندارد معمولا می تواند سه قفسه را در خود جای دهد. البته این بستگی به چیزی دارد که می خواهید در آن قرار دهید. برای وسایل بزرگ بهتر است از دو قفسه استفاده شود.

دور ریختن وسایل اضافی

فرض کنید یک ماده غذایی را مانند یک نوع برنج را خریداری کرده اید که طعم و بوی دلپذیر شما را ندارد. برای همین از آن استفاده نخواهید کرد. در این موارد بهتر است قبل از خراب شدن برنج، آن را به صورت رایگان یا پولی افرادی بدهید که از آن استفاده می‌کنند.

استفاده صحیح از کابینت ها

با وجود آب‌بندی، کابینت زیر ظرفشویی همیشه در معرض نفوذ آب و رطوبت است. بنابراین، محتویات این کابینت نباید به آب حساس باشند. می‌توانید تمام آبکش‌ها و لگن‌های پلاستیکی یا استیل، تخته‌های خرد کردن و برخی از شوینده‌ها را که بسته‌بندی ضد آب دارند، در این کابینت قرار دهید. برای نظم دهید.

قرار دادن وسایل در سبد های مجزا

سبدها می‌توانند به بطری‌های حاوی مواد خوراکی و نیز مواد شوینده نظم دهند. پیش‌تر اشاره کردیم که بهترین فضا برای قرار دادن مواد شوینده، کابینت زیر سینک است. در نظم دهی کابینت زیر سینک یک سبد چهارگوش برای قرار دادن مواد شوینده در نظر بگیرید.

خرید نظم دهنده یا شلف داخل کابینت

یک راه دیگر برای نظم دهی به آشپزخانه استفاده از تقسیم‌کننده‌های داخل کشو است. البته از آن‌ها در طبقات کابینت‌ها نیز می‌توان بهره گرفت با این حال استفاده‌شان در کشو رایج‌تر و ضروری‌تر است. معمولا دسته‌های متعدد قاشق، چنگال، چاقو، کفگیر، ملاقه و… را در ابعاد و اندازه‌های گوناگون در کشو جای می‌دهیم.

مجزا کردن ظروف از یکدیگر بر اساس جنس

ظرف‌های مختلف مانند ظروف سرو و پذیرایی، لیوان‌ها، قابلمه‌ها و حتی درب قابلمه‌ها، بیشترین فضای کابینت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. حجم بالای ظروف در کابینت‌ها باعث نامرتبی می‌شود و باید در طول روز یا هفته یک زمان طولانی را برای چیدمان و مرتب کردن ظرف‌ها سپری کنید. اما اگر ظرف‌ها را کاملا به‌صورت تفکیک شده از هم بچینید و هر ظرف را براساس نوع استفاده طبقه‌بندی کنید و در یک کابینت قرار دهید، قطعا دیگر شاهد به هم ریختگی نخواهید بود.

 

تجهیزات مهم نظم دهنده به آشپزخانه

 

چک کردن مرتب مواد غذایی و فاسد شدنی

علاوه بر این ممکن است بعضی از مواد غذایی یا وسایل فاسدشدنی را در گوشه‌ای از یک آشپزخانه نامرتب رها کرده باشید و به مرور زمان خراب شود. با مرتب کردن کابینت آشپزخانه هر چیزی در جای خود خواهد بود و برای همین امکان خراب و فاسد شدن آن‌ یا نیاز به خرید مجدد نخواهد بود.

استفاده از میله های نگهدارنده وسایل

برخی میله‌های نگه‌دار حوله را می‌توان با نصب داخل درِ کابینت، برای نگه‌داری اسپری‌ها استفاده کرد. درواقع یک ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه همین است. همچنین می‌توان از نگه‌دار در قابلمه در این قسمت استفاده کرد و درها را به این شیوه نظم داد. به این ترتیب هم دسترسی به آن‌ها آسان است و هم فضای داخل کابینت را اشغال نمی‌کنند.

ما در این مقاله قصد داشتیم با استفاده از یکسری نکات و ترفند ها در زمینه چیدمان فضای آشپزخانه تان به شما کمک کنیم تا از فضاهای کابینت خود به بهترین شکل استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه، شما هم اگر ترفند کاربردی دیگری دارید می تونید برامون بنویسید.