امتیاز بدهید
خرید یخچال، به‌دلیل اهمیت و طول عمر زیادش، کاری پیچیده و سرمایه‌گذاری مهمی است. هنگام خرید یخچال، علاوه‌بر قیمت و طبقه‌بندی دستگاه، فاکتورهای دیگری مثل مصرف برق، گنجایش و فضایی که اشغال می‌کند هم باید مد‌نظر قرار بگیرد. به‌علاوه، یخچال وسیله‌ای است که به‌راحتی چندین سال مهمان منزل یا محل کار شما خواهد بود؛ پس بهتر است یخچالی را انتخاب کنید که برای شما، خانواده یا همکارانتان مناسب باشد.

ظرفیت یخچال بر اساس تعداد خانواده
هر خانه و خانواده‌ای نیازهای مختلفی دارند؛ منظورمان نیاز به انواع مختلفی از یخچال است. مثلا شاید یخچالی با اندازه متوسط برای شما کافی باشد. شاید هم خانواده‌تان پرتعداد است و به دنبال یخچالی با ظرفیت زیاد هستید. علاوه بر مقوله نیاز به فضای نگهداری مواد غذایی، مکانی که قرار است، یخچال در آن قرار بگیرد هم مهم است. پس در انتخاب اندازه و ظرفیت یخچال دقت کافی به خرج بدهید.
برای یک خانواده ۲ نفره یخچال فریزری که ظرفیت آن ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر است، مناسب خواهد بود. حال برای آنکه بدانید چه ظرفیتی برای خانواده شما مناسب است، کافی است به ازای هر نفر ۲۰۰ لیتر به ظرفیت گفته شده، اضافه کنید. اگر تعداد اعضای خانواده شما ۵ نفر است، یک یخچال فریزر ساید بای ساید ۸۰۰ لیتری برای شما مناسب است. البته این معیار انتخاب کاملا اختیاری است و شما می‌توانید از یخچال‌ فریزر ساید باید ساید با ظرفیت بالاتر استفاده کنید. مثلا نمی‌دانید یخچال ۸۰۰ لیتری بخرید یا ۶۰۰ لیتری، در این مواقع ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید، چون تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد ولی درعوض فضای بیشتری برای ذخیره مواد غذایی دارید و اگر میهمان داشته باشید، دیگر نگران جای‌دادن مواد غذایی نخواهید بود.

بررسی از نظر مصرف انرژی
یخچال‌ها همیشه جزو پرمصرف‌ترین وسایل برقی بودند و نقش زیادی در ارقام موجود روی قبض برق ایفا می‌کردند؛ اما امروزه به‌لطف فناوری‌های پیشرفته، مصرف برق یخچال‌ها بسیار کم شده است. شرکت‌های سازنده‌ این لوازم‌خانگی هم، از مصرف انرژی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار برای بازاریابی یخچال‌هایشان استفاده می‌کنند. هنگام خرید یخچال، بد نیست که نگاهی هم به مصرف برق دستگاه بیندازید. یخچال‌هایی که مصرف انرژی کمی دارند، می‌توانند به‌صورت سالانه، تا چندصد هزار تومانی در مقایسه با یخچال‌های پرمصرف، در هزینه‌ی برق صرفه‌جویی کنند.
معمولا رتبه‌بندی انرژی در یخچال‌‌ها با نماد ستاره یا حروف A تا G مشخص می‌شود. هرچه تعداد ستاره‌ها بیشتر باشد، مصرف انرژی آن‌ها به مراتب ایده‌آل‌تر خواهد بود. برای یخچال‌هایی که با حروف مصرف انرژی را مشخص می‌کنند، حرف A نشان‌دهنده حداقل مصرف و حرف G نشان‌دهنده حداکثر مصرف است.

دقت در زمینه ی فنی یخچال
هنگام خرید تمام توجه خودتان را به ظاهر و زیبایی یخچال ندهیم موضوع مهمتری هم وجود دارد و آن موتور به کار رفته در یخچال است. بهترین نوع موتورها خطی هستند پس در زمان خرید از خطی بودن آن مطمئن شوید و از فروشنده بخواهید گواهی نوع موتور یخچال را تحویل دهد.
حتی اگر فردی فنی هم نیستید، باز باید به عملکرد یخچال دقت داشته باشید. مثلا برخی از یخچال‌ها هستند که آب و یخ در اختیارتان قرار می‌دهند. این یخچال‌ها منبعی داخلی ندارند و به لوله‌کشی آب منزل وصل می‌شوند. توجه کنید که فضای کافی و لوله‌کشی مناسب برای نصب و قراردادن این یخچال‌ها در آشپزخانه‌تان وجود دارد. این نکته‌ای فنی است که نباید از نظرتان جا بماند.
دقت کنید که یخچال وسیله‌ای نیست که خیلی راحت بتوانید آن را تعویض کنید. پس برای خرید باید حواستان را جمع کنید تا دور اشتباهات رایج هنگام خرید یخچال را خط بکشید.