امتیاز بدهید

همه چیز درباره برچسب انرژی

برچسب انرژی برچسبی است که روی کالاهای مورد استفاده در ساختمان‌ها نصب می‌شود و نشان‌دهندهٔ کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی است. در این برچسب که برای وسیله‌های انرژی‌بر به کار می‌رود، شاخص مصرف انرژی وسیله با استفاده از حروف لاتین A تا G مشخص می‌شوند که هر حرف دارای رنگی مخصوص به خود از سبز تا قرمز است.

با استفاده از این برچسب می‌توان بازدهی وسایل گوناگون را مقایسه کرد. در این برچسب افزون بر رتبهٔ مصرف انرژی، نام محصول، نام کارخانه تولیدی، مدل محصول و آرم مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران دیده می‌شود. همچنین در برخی از برچسب‌ها ممکن است برخی از شاخص‌های مورد نظر مصرف‌کنندگان نیز نوشته شود.

با توجه به بالا بودن مصرف انرژی در بخش صنعتی و خانگی در ایران و عدم توجه تولیدکنندگان به بازدهی وسایل تولیدیشان و نیز عدم اطلاع مصرف‌کنندگان در این زمینه، دولت ایران در پی تعیین استانداردی برای مصرف انرژی در وسایل انرژی‌بَر خانگی برآمد. گام‌های اولیه در جهت تعیین این استاندارد از سال ۱۳۷۵ آغاز شد. در همین راستا آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی در سال ۱۳۷۸ تأسیس گردید.

آگاهی از ویژگی های محصول

برچسب انرژي امروزه در اغلب كشورهاي جهان وجود دارد و برچسبي است كه روي وسايل مصرف‌كننده انرژي نصب مي‌شود و مصرف‌كننده را با ميزان كارآيي و مصرف انرژي آن وسيله آشنا مي‌كند. همچنين اطلاعات مشترك در همه وسايل و اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژي بر را در اختيار مصرف‌كنندگان قرار مي‌دهد.

نمای ظاهری برچسب انرژی

این برچسب به صورت یک کاغذ کوچک روی لوازم الکترونیکی نصب می‌شود، که اطلاعاتی از دستگاه روی آن نوشته شده است. تحقیق درباره برچسب‌های استاندارد روی وسایل مصرفی در منازل از جمله مواردی است، که اهمیت شناخت برچسب انررژی را پر رنگ می کند.

هدف از طراحی برگه برچسب انرژی برای لوازم برقی

یک سری اطلاعات مهم مربوط به شرکت سازنده دستگاه، مدل ، میزان انرژی که مصرف می کند و علائمی درباره بهینه و مناسب کارکردن دستگاه روی آن ثبت شده است. این برچسب با هدف کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی تولید و در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاخص انرژی بر روی این برچسب ها بر اساس حروف A تا G نمایش داده می‌شود، که هر کدام از این حروف دارای رنگ مخصوص به خود از سبز تا قرمز هستند. حرف A در برچسب انرژی که با زمینه سبز پررنگ نمایش می‌یابد، نشان‌دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرف G که با رنگ قرمز مشخص می‌شود، نشانه وسایل دارای بیشترین مصرف و کمترین کارایی است.

اهمیت توجه به دره مصرف انرژی

همانطور که می دانید خرید لوازمی که در خانه برق زیادی مصرف می کنند، بر روی مبلغ قبض برق تاثیر زیادی می گذارند و از طرفی این محصولات به ازای عرضه یک میزان کار مشخص، انرژی بیشتری مصرف می کنند و در نتیجه باعث هدر رفت انرژی های محدود نیز می شوند.

بنابراین بهتر است که در انتخاب خود دقت بیشتری کنید و محصولاتی را برای خرید انتخاب کنید که کم مصرف باشند. در واقع هر چقدر به سمت رنگ سبز یا حرف A حرکت کنیم محصول کم مصرف تر و بهینه تر است.

برای خرید وسایل برقی تا به حال مواردی اعم از: شکل ظاهری، کارخانه سازنده، تکنولوژی ساخت برای شما مهم بوده است، حال با خواندن متن همه چیز درباره برچسب انرژی متوجه اهمیت نشان استاندارد و برچسب انرژی دستگاه شدید. لازم است تاکید کنیم که این علامت اطلاعات مهمی در زمینه ایمنی و بازدهی وسایل برقی در اختیار شما عزیزن میگزارد.

استاندارد های مصرف انرژی

شركت بهينه سازي مصرف سوخت كشور وظيفة تدوين استانداردهاي مصرف انرژي، برچسب انرژي و سياست گذاري در اين حيطه را به عهده دارد. برنامه‌هاي تدوين و وضع استانداردها و برچسب گذاري کارآيي انرژي در نظر دارد تا در تمامي محصولات مصرف کنندة انرژي، بدون به وجود آمدن هر گونه کاستي در خدماتي که به مصرف کنندگان ارائه مي‌دهند، مصرف انرژي شان را کاهش دهد.

مطالعات نشان ميدهد که 34% از ميزان کل انرژي مصرفي مربوط به فعاليت‌هاي انساني مرتبط با ساختمان ها، شامل استفاده از تجهيزات گرمايشي، سرمايشي، وسايل پخت و پز، روشنايي و غيره است.

برچسب انرژي امروزه در اغلب کشورهاي جهان وجود دارد و مصرف کننده را با ميزان کارآيي هر يک از وسايل انرژي بر خانگي آشنا مي کند. همچنين اطلاعات مشترک در همه وسايل و اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژيبر را در اختيار مصرف کنندگان قرار مي دهد.