امتیاز بدهید

برطرف کردن لرزش و صدای زیاد پنکه

پره‌های پنکه باید بطور منظم و هماهنگ گردش کنند، هرگونه ناهمواری یا تاب خوردگی در پره‌ها، سبب لرزش و صدای زیاد پنکه می‌شود. در این مقاله می پردازیم به یکی از پر تکرار ترین و رایج ترین ایرادات پنکه که در صورت طولانی شدن می تواند بسیار آزار دهنده باشد. این ایراد صدای زیاد پنکه در زمان کار کردن می باشد.

  • اصلی ترین و مهمترین علت سر و صدای زیاد پنکه از کثیفی یا انحراف پره ها یا حتی گیر کردن پره ها به میله حفاظ دور پره می باشد.

  • خرابی و نیم سوز شدن موتو پنکه

  • خرابی بوش های پنکه

  • شل شدن پره های پنکه همچنین درصورت وجود لنگی در پروانه پنکه ،لرزش مشاهده میشود

  • خرابی خازن راه انداز موتور

  • موتور ممکن است نیاز به روغن کاری داشته باشد.

  • شکستگی و یا ترک روی پره ی پروانه

 

برطرف کردن لرزش و صدای زیاد پنکه

 

عایق بندی نا مناسب

گاهی علت صدای پنکه تنها به این دلیل است که کیفیت لازم جهت ساخت آن رعایت نشده است و قسمت های مختلف آن که باید عایق صدا باشد، صدای گوش خراشی تولید می کند.

خرابی یاتاقان ها

هنگام خاموش بودن دستگاه، پره ها را با دست بچرخانید در صورتی که پره ها در برابر چرخیدن مقاومت می کردند، یاتاقان ها خراب شده و باید فورا آن ها را تعویض نمایید.

شل شدن پره ها

شل بودن یک یا چند پره، باعث می‌شود که در هنگام گردش پنکه تعادل به‌خوبی برقرار نباشد و همین موضوع باعث تاب‌ خوردن و لق زدن پنکه خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید این موضوع را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز پره‌ها را کاملاً محکم کنید تا مشکلی در کارکرد پنکه سقفی ایجاد نکنند و بتوانید بدون مشکل از پنکه استفاده کنید.

شل شدن پیچ ها

یکی از مواردی که بنظر کم اهمیت می رسد اما تاثیر زیادی در ایجاد صدای پنکه دارد، شل شدن پیچ هایی است که به جعبه وصل شده است.

فن را خاموش کنید. پیچ ‌هایی را که پره ‌های پنکه را به نگهدارنده ‌های پره نگه می‌دارند و پیچ ‌هایی را که نگهدارنده پره ‌ها را روی چرخ فلایویل موتور پنکه نگه می‌دارند، بررسی کنید. همه پیچ های شل را ببندید. تمام پره های پنکه را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید، سپس آنها را با یک پارچه تمیز و خشک، خشک کنید. برق را دوباره وصل کنید تا به خشک شدن پره ها کمک کنید و ببینید آیا فن همچنان می لرزد یا خیر.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که با دلایل صدای زیاد پنکه آشنا شوید و در صورت مواجه‌ شدن با مشکل سروصدای زیاد پنکه، به‌سرعت این مشکل را حل کنید. بهترین کار این است که در اسرع وقت در پی رفع صدای دستگاه خود باشید.