امتیاز بدهید

غذاساز و مشکلات آن…

غذاساز یک دستگاه برقی است که برای تهیه و پردازش مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه قابلیت های مختلفی مانند خرد کردن، آسیاب کردن، پوره کردن، همزنی و ترکیب کردن مواد غذایی را داراست.

غذاسازها معمولاً دارای یک ظرف بزرگ با تیغه‌های تیز هستند که قابلیت چرخش با سرعت‌های مختلف را دارند. این تیغه‌ها به طور معمول قابل تنظیم هستند و می‌توانید به صورت مناسب برای نیازهای خود مواد غذایی را پردازش کنید.

منبع انرژی

اگر غذاساز شما به درستی به منبع برق وصل نشده باشد یا منبع برق قطع شده باشد، ممکن است غذاساز روشن نشود. بررسی کنید که کابل برق به درستی وصل شده است و منبع برق قابل استفاده است.

همچنین، می‌توانید با اتصال یک دستگاه دیگر به همان منبع برق، مطمئن شوید که منبع برق به درستی عمل می‌کند.

گرم شدن بیش از حد موتور

از معدود مشکلات یک غذاساز همین مورد است. اگر برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنید، به احتمال زیاد اغلب بیش از حد گرم می شود. این امر به‌خصوص زمانی اتفاق می‌افتد که از تکه‌های بزرگی از مواد جامد و سخت استفاده می‌کنید.

خرابی سوئیچ فعال سازی (مشکل فنی)

در صورتی که پریز برق و سیم غذاساز ایراد نداشته باشند، باید قطعات دستگاه را بررسی کنید. یکی از مهم‌ترین قطعات، سوئیچ فعال‌سازی غذاساز است که کار روشن و خاموش کردن دستگاه را انجام می‌دهد.

این قطعه ممکن است به مرور زمان در اثر ساییده شدن و پارگی شکسته و خراب شود؛ در نتیجه دستگاه غذاساز روشن نخواهد شد.

اشکال در نحوه قرارگیری قطعات

یکی از مهم‌ترین دلایل کار نکردن غذاساز این است که قطعات به شیوه صحیح در جای خود قرار نمی‌گیرند. همچنین در بعضی از دستگاه‌ها اگر بخش‌های مختلف در جای خود قرار نگیرند، دستگاه روشن نمی‌شود.

سوختن فیوز دستگاه

فیوز یکی از قطعات بسیار مهم در غذاساز است و خرابی آن می‌تواند علت روشن نشدن غذاساز باشد. وظیفه این قطعه حفظ ایمنی دستگاه در برابر نوسانات برق است.

در واقع زمانی که جریان برق با شدت زیادی وارد دستگاه شود، فیوز میزان به‌منظور حفظ دستگاه از داغ شدن و سوختن، میزان زیادی از جریان برق را در خود ذخیره می‌کند. در نتیجه ورود جریان زیاد برق به فیوز، این قطعه می‌سوزد که نهایتا باعث خاموش شدن و روشن نشدن غذاساز می‌شود.

نچرخیدن تیغه های دستگاه

برخی اوقات ممکن است که موادی که در غذاساز استفاده می‌کنید، بسیار سفت باشند و تیغه‌های آن را تحت فشار قرار دهند. این امر می‌تواند با توجه به مدل دستگاه که تسمه‌ای یا چرخ دنده‌ای است، مشکلاتی را برای آن به وجود آورد که مانع از چرخش تیغه‌ها خواهد شد.

بررسی قطعات داخلی دستگاه

در صورت عدم موفقیت در روشن شدن غذاساز، ممکن است قطعات داخلی دستگاه دچار خرابی یا مشکل شده باشند. این ممکن است نیاز به باز کردن دستگاه و بررسی قطعات الکتریکی، موتور و سیم‌ها را داشته باشد. در این حالت، بهتر است با تعمیرکار مجاز یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

مشکل در سیم برق

اگر پریزتان مشکل ندارد، باید به سراغ سیم برق بروید. شاید به فکرتان نرسد اما اکثر سیم‌های برق اکثر لوازم آشپزخانه بسیار ضعیف‌‌تر از چیزی هستند که به نظر می‌رسند و با عادات کوچک و ناچیز مانند در هم پیچیده نگه داشتن آن‌ها به‌طور مداوم یا فشار دادن شدید به دیوار در زوایای عجیب و غریب برای آسیب دیدن آن‌ها کافی است.

اگر سیم برق به‌طورکلی قطع شود، غذاساز روشن نخواهد شد، اما اگر تا حدی آسیب دیده باشد، ممکن است قبل از خراب شدن کامل، اتصال کوتاه کند. خبر خوب این است که رفع آن بسیار ساده و سریع است.

ایجاد نقص در دستگاه

ممکن است دستگاه با نقایصی روبرو شده باشد. به عنوان مثال ممکن است یک مشکل داخلی در سیستم برق دستگاه وجود داشته باشد و نیاز به تعمیرات یا تعویض قطعات داشته باشد.

مشکلات روشن نشدن لوازم خانگی برقی مانند غذاساز، با شناسایی دلایل بروز مشکلات قابل حل هستند. شما با بررسی قطعات داخلی مانند پریز و سیم برق دستگاه می‌توانید علت روشن نشدن غذاساز را شناسایی کنید و سپس در اولین فرصت اقدام به رفع آن کنید.

دستگاه غذاساز یکی از وسایل پر­کاربرد در آشپزخانه­‌های ایرانی است. این دستگاه با کارکرد مطلوبی که دارد، رضایت بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. به واسطه دستگاه غذاساز می­توان کارهای مختلفی از قبیل ورز دادن خمیر، پودینگ فوری، زدن خامه و تخم مرغ، خلال سیب زمینی، خرد کردن گوشت و … را انجام داد. پس در تلاش باشید تا حد امکان از خراب شدن آن جلوگیری نمایید.