امتیاز بدهید

برخی اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد که بسیاری از خانم ها دچار این اشتباه می شوند. همه ما به خوبی می دانی که آشپزخانه به عنوان قلب خانه شناخته می شود و باید به طراحی آن اهمیت ویژه ای داده شود. تعدادی اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه توسط خانم ها انجام می شود که آنها باید دقت داشته باشند این اشتباهات را انجام ندهند تا آشپزخانه ای زیباتر داشته باشند.

همانطوری که بیان کردیم آشپزخانه یکی از مهمترین قسمت های خانه محسوب می شود که زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی در زیبایی خانه شما دارد، بنابراین باید دقت داشته باشید که طراحی آن را بهترین نحو ممکن انجام دهید و اشتباهاتی که در دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد را انجام ندهید. در ادامه برخی از مهمترین اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه را که بیشتر خانم ها دچار آن اشتباهات می شوند را بیان می کنیم تا از انجام دادن آنها جلوگیری کنید.

شتباهات دکوراسیون آشپزخانه قدیم‌ترها توی هر خانه‌ای فضایی بود به نام مطبخ؛ جایی که از حصار خانه جدا بود ومعمولا یا گوشه حیاط بود یا زیرپله.آن هم برای استفاده نه یک خانواده که شاید گاهی پنج یا شش خانواده هم باید غذای‌شان را در هماناتاقک نمور می‌پختند؛ اتاقی با فضای سیاه‌رنگ که نتیجه دود زغال و هیزم بود.البته دود و دم هیزم‌ها خودش باعث جدایی آشپزخانه از اتاق‌های اصلی اندرونی بود و شاید هم محصور کردن فضایفعالیت خانم خانه.در هر حال امروز داستان به کلی فرق کرده است.

حالا دیگر فضای آشپزخانه مانند سابق نه تنگ و تاریک است و نه دور از چهاردیواری اصلی.همین است که چیدمان آشپزخانه هم به اندازه باقی قسمت‌ها مهم شده؛ حالا آشپزخانه‌ها مشرف به اتاق پذیرایی هستند بدونهیچ دیوار بازدارنده‌ای، خانم‌ها در حصر نیستند و آشپزخانه‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است.پس باید حسابی حواس‌تان به این منطقه حساس باشد.کوچک‌ترین اشتباهی در چیدمان آن ممکن است کل زیبایی خانه را به خطر بیندازد.با ما همراه باشید .

انتخاب نامناسب متریال کانترتاپ آشپزخانه
اشتباه رایج در دکوراسیون آشپزخانه مربوط به کانترها است. راث می گوید: “وقتی نوبت به انتخاب متریال مناسب برای کانتر آشپزخانه می رسد، مردم غالباً از یک سنگ طبیعی با رگه ها زیبا بسیار هیجان زده می شوند.” اما به یاد داشته باشید که سنگ مرمر یکی از ظریف ترین متریال هایی است که می توانید درکانتر آشپزخانه خود استفاده کنید. توصیه من این است که واقعیت ها را در نظر بگیرید. اگر نمی خواهید دائما استرس تمیز کردن کانتر داشته باشید، سنگ مرمر را نخرید. زیرا صفحه کابینت سنگ مرمر متخلخل است، در برابر مواد اسیدی مانند آب گوجه فرنگی مقاومت زیادی ندارد و توسط اقلام سنگین شکسته و یا ترک خورده می شود.

در مقابل شما می توانید سنگ آهک و یا سنگ های مهندسی شده مانند کورین و کوارتز را جایگزین سنگ طبیعی مرمر کنید. سنگ آهک یک ماده ارگانیک است که بیشتر به سنگ مرمر شباهت دارد، اما صفحه کابینت آشپزخانه سنگ آهک نسبت به صفحه کابینت مرمر سخت تر و مقاومت بیشتری دارد. سنگ آهک بدلیل سطح صاف، خاکستری و تنوع رنگ طبیعی از گزینه های مناسب صفحه کابینت آشپزخانه به حساب می آید. مهم ترین مزایای سنگ کوارتز تنوع زیاد رنگ، الگو و بافت، دوام فوق العاده، آنتی باکتریال، مقاومت زیاد در برابر خراش و اتصالات بین اسلب ها کمتر از بین اسلب های بتنی یا سنگ های طبیعی قابل مشاهده است.

نصب کابینت های کوتاه
کابینت هایی که تا سقف امتداد ندارند، از دیگر اشتباهات رایجی است که طراحان آشپزخانه به آن اشاره می کنند. اسمیت می گوید: “این باعث می شود تا سقف آشپزخانه کوتاه تر به نظر برسد و تنها فضایی را ایجاد می کند که فقط گرد و غبار را در خود جمع می کند.” برای رفع این مشکل کابینت های بالایی را تا سقف نصب کنید. زیرا علاوه بر اینکه فضای اضافی را در اختیار شما قرار می دهد، باعث بلندتر شدن فضا نیز می شود. درب های شیشه ای کابینت های بالایی امکان نمایش وسایل تزئینی و دکوری را برای شما فراهم می کند.

کابینت آشپزخانه مهم ترین عنصری است که از نظر بصری و کارکردی نقش مهمی را در طراحی و دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایفا می کند. فراموش نکنید که کابینت ها منحصرا اجزایی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه به شمار نمی آیند، بلکه شما باید به جزییات دیزاین کابینت ها نیز دقت کنید تا بتوانید دکوراسیونی متفاوت و ایده آل را در فضای آشپزخانه خود به وجود آورید. کابینت‌های امروزی همه بلند بوده و نزدیک به سقف هستند. اگر دوست نداشتید که کابینت ها خانه تان تا بالای سقف باشد، هرگز به این فکر نکنید که می توانید قابلمه های اضافی و وسایل برقی را در بالای آنها قرار دهید، چراکه اشتباه خیلی بزرگی است.

ظروف زیبای خود را به کابینت ها نبرید!
درست است که کابینت‌ها را برای قرار دادن ظرف و ظروف آشپزخانه درست کرده‌اند اما مساله این است که همهبار فضاسازی در آشپزخانه و زیبایی آن را نباید این سازه‌های فلزی یا چوبی برعهده بگیرند.شاید شما از بهترین جنس کابینت با زیباترین رنگ‌ها برای چیدمان آشپزخانه‌تان استفاده کرده باشید اما کابینت‌ها زمانی زیباتر می‌شوندکه مکمل‌هایی داشته باشند؛ اجناسی از جنس لوازم مخصوص آشپزخانه.بگذارید ساده‌تر بگوییم.

چرا به این فکر نیستید که ظرف‌های سرامیکی رنگی‌تان را جوری در دسترس قرار دهید که هم شما از هرروز دیدن‌شان لذت ببرید و هم مهمانی که در سالن پذیرایی با کنجکاوی به در و دیوار آشپزخانه شما زلزده است.

نور کافی
دیگر زمان مطبخ‌های زیرپله‌ای قدیمی نمور با آن نور کم و فضای تاریک‌شان گذشته.حالا دیگر باید آشپزخانه‌ها حسابی پرنور باشند تا هم زیبایی رنگ کابینت‌ها بیشتر به چشم بیاید و هم حاصل دستبانوی خانه بیشتر بدرخشد.

پس اولین کار در طراحی آشپزخانه اطمینان از نور آن است.هر آشپزخانه‌ای باید تعداد زیادی چراغ سقفی داشته باشد.یک نکته اساسی در آشپزخانه‌های حرفه‌ای این است که هیچ وقت سایه آشپز روی غذایش نیفتد.سرآشپزهای ماهر دنیا هم وقتی آشپزخانه رستورانی را تحویل می‌گیرند اولین دقت‌شان به نور است.نداشتن نور کافی در آشپزخانه مساوی است با خطای دید آشپز و غذایی که رنگ و مزه جالبی ندارد.

استفاده از رنگ مناسب در آشپزخانه
حس متفاوت بودن با استفاده از رنگ‌های خاص این روزها در طراحی دکوراسیونزیاد به چشم می‌خورد.کابینت‌هایی یک‌دست سیاه یا با طرح‌های عجیب و غریب و استیکرهای شلوغ حتما زیبا هستند اما باید زیبایی آنها رادر محل مناسب خودش پیدا کرد.

هیچ‌وقت نمی‌توان رنگ‌ها را بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی آشپزخانه انتخاب کرد.پس وقتی برای انتخاب کابینت‌ها قدم برمی‌دارید بی محابا مجذوب پنل‌های انتخاب رنگ نشوید.قبل از آن توضیحی کوتاه درباره فضای آشپزخانه به فروشنده بدهید.او حتما برای‌تان توضیح می‌دهد رنگ سیاهی که این روزها به کابینت‌ها می‌زنند به درد آشپزخانه‌های کوچک نمی‌خورد یا اینکه برای آشپزخانه‌های بزرگ چقدر می‌تواند رنگ تیره مناسب باشد.

جزیره به جای میز غذاخوری درآشپزخانه
پیش از اینها همه در آشپزخانه‌های‌شان یک میز غذاخوری کوچک داشتند به‌خصوص آن زمان که آشپزخانه‌ها بزرگ بودند ومانند باقی اتاق‌های خانه چهار دیواری محسوب می‌شدند، نه حالا که دیگر آشپزخانه به سبب حضور جزیره‌ها تا دل هالو پذیرایی هم کشیده شده‌اند و تقریبا هیچ دیوار پوششی خاصی ندارند.

الان آشپزخانه‌ها در مقایسه به گذشته فضای کمتری از خانه را اشغال می‌کنند که البته با وجود پیشرفت طراحی‌ها ازکارآیی کابینت‌ها و فضاسازی آنها چیزی کم نشده فقط این روزها دیگر آشپزخانه‌ها آن‌قدر بزرگ نیستند که بتوانند همه اعضایخانواده را با هم در خودشان جای دهند.بنابراین گذاشتن یک نیمکت بزرگ یا میزغذاخوری در آشپزخانه نه دیگر باب میل است و نه مناسب با فضا.

جزیره برای هر آشپزخانه ای مناسب نیست
مطابق روز بودن کار خوبی است اما در این تطبیق باید اول ازهمه به شرایط فیزیکی خانه توجه کرد و بعد به امکان طراحی‌های خاص؛ مثلا در هر آشپزخانه نباید از جزیره‌هااستفاده کرد.

درست است که جزیره‌ها این روزها بسیار باب میل هستند و نشانه‌ای از طراحی مدرن آشپزخانه‌ها ولی اگر به قدرکافی برای جا دادن آنها فضا در اختیار نداشته باشید آن وقت آشپزخانه نه فقط مدرن و امروزی نمی‌شود بلکهمحل تنگ و باریکی به‌نظر می‌رسد که فقط کار کردن در آن سخت‌تر شده است.جزیره‌ها معمولا فضای زیادی اشغال می‌کنند و انتخاب یک جزیره نامناسب با ابعاد ناجور و حتی بد قرار دادن آندر فضا ممکن است خیلی برای‌تان گران تمام شود.

فرش و قالیچه را به آشپزخانه راه ندهید
آشپزخانه را هم مانند یکی از اتاق‌های خانه تصور کنید. این مکان هیچ فرقی از نظر زیبایی با بقیه جاها نباید داشته باشد بنابراین همان‌قدر که به رنگ در و دیوار اتاق‌های خانه توجه دارید باید به این مکان عزیز هم دقت کنید؛ نه کمتر که حتی بیشتر. برای اینکه آشپزخانه‌های امروزی با طراحی خاص‌شان دیگر کم‌کم دارند به قسمتی از سالن پذیرایی تبدیل می‌شوند و نزدیکی این دو قسمت با هم آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان برای هر کدام یک طراحی جدا در نظر گرفت. پس به طراحی آشپزخانه بی‌توجه نباشید؛ مثلا چرا هیچ‌وقت به رنگ سقف آشپزخانه دقت نمی‌کنید. آشپزخانه تنها مکان خانه است که غیر از روزهای آخر سال کسی نگاهی به آن نمی‌اندازد. در حالی که به خاطر همان عنصر نزدیکی به سالن پذیرایی می‌توان با رنگ کردن سقف آشپزخانه زیبایی منزل را دوبرابر کرد. رنگ کردن سقف آشپزخانه با یک رنگ شاد و انتخاب همان رنگ برای جزیره حس خوبی به تمام خانه می‌دهد. حتی برای سطح زمین آشپزخانه هم باید درست تصمیم بگیرید. جنس سطح آشپزخانه باید با جنس باقی سطوح خانه هم‌خوانی داشته باشد. حالا از نظر بافت نشد اما از نظر رنگ، بهتر است رنگ سرامیک‌های آشپزخانه با سرامیک یا لمینیت‌های بیرون یکی باشد. فقط یادتان باشد برای کف آشپزخانه هر انتخابی می‌کنید درست! اما دست از سر قالی و قالیچه‌ها ‌بردارید. دیگر خیلی وقت است که مادربزرگ‌ها هم زیراندازهای آشپزخانه را به زیرزمین برده‌اند!

کف آشپزخانه را کف پوش چوبی نکنید
همه دوست دارند آشپزخانه‌ای چوبی و گرم داشته باشند اما این گرما به مراقبت خیلی بیشتر از کف آشپزخانه نمی‌ارزد. اگر از لمینیت و پی‌وی‌سی برای کف آشپزخانه استفاده کنید راه آب آشپزخانه بسته می‌شود و نمی‌توانید کف آشپزخانه آب بریزید. پس حواس‌تان باشد که زیبایی آشپزخانه‌تان را با چه عنصر مهمی عوض می‌کنید. کفپوش‌ها هم اگرچه بسیار مقرون به‌صرفه هستند و بیشتر آنها چند سال گارانتی دارند اما شاید برای آنهایی که اهل شست‌وشو هستند انتخاب خوبی نباشند. در همه حال یادتان باشد که رطوبت و چوب رابطه خوبی با هم ندارند و چوب بسیار قابل اشتعال است. عده‌ای که لمینیت یا کفپوش را برای کل خانه انتخاب می‌کنند برای هماهنگ بودن آشپزخانه را هم لمینیت کرده و سعی می‌کنند که کف آشپزخانه آب نریزند یا مواد شوینده استفاده نکنند. اما برای راحتی بیشتر در منزل‌تان بهتر است این کار را انجام ندهید تا همیشه نگران کثیف شدن کف آشپزخانه نباشید. اگر هم نه، خیال‌تان راحت است که آب روانه زیر کابینت‌ها نمی‌کنید که انتخاب با خودتان است اما یادتان باشد راه برگشت همیشه راحت نیست!

پس از دانستن اشتباهات رایج در چیدمان آشپزخانه ، تمیز نگه داشتن این فضا مهم است. اگر آشپزخانه کثیف باشد هرگز زیبا به نظر نمی رسد و در این صورت مهم نیست که از بهترین ظروف و مدرن ترین سیستم های فن آوری برخوردار باشد. تمیز کردن اجاق گاز و یخچال بسیار اهمیت دارد زیرا مواردی هستند که به راحتی آلودگی ها روی آنها می نشیند.