امتیاز بدهید

ماشین ظرفشویی علاوه بر اینکه صرفه جویی فوق العاده‌ای در مصرف آب و انرژی دارد، می‌تواند به زمان شما هم در تمیزی وسایل کمک کند. به همین خاطر برای سالم نگه داشتن ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن نیاز به رعایت نکاتی است تا با خیال راحت چندین و چند سال از این وسیله استفاده کنید.

حال که چندین و چند بار از ماشین ظرفشویی استفاده شود، تکه‌های غذا، روغن و اضافات دیگری که در ماشین جمع شده را باید تمیز کرد. یعنی وجود مواد اضافه و انباشته شدن آنها نیز می‌تواند بر عملکرد ماشین ظرفشویی تاثیر مستقیمی داشته باشد. اما خبر خوب این است که می‌توانید با رعایت نکاتی به ظاهر ساده، سلامت ماشین ظرفشویی را تضمین کنید.

برای شستشویی بدون نقص ماشین های ظرفشویی از پودرها و قرص ها و مواد شستشوی اصلی استفاده کنید. در هنگام استفاده از این مواد به تاریخ انقضای آن نیز دقت نمایید. همچنین استفاده از مایع شوینده دستی در داخل ماشین ظرفشویی باعث بوجود آمدن کف بسیار زیاد می شود که می تواند منجر به آسیب زدن به دستگاه شود.

کیفیت آب دست شما نیست و بستگی به محل زندگی‌تان دارد، اما باید بدانید که آب سخت باعث می‌شود ظروف بشکنند و لایه‌ای از املاح داخل ماشین ظرفشویی و لوله‌هایش بنشیند. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید سختی آب را از بین ببرید: فیلتر آب، انواعی از پودر ماشین ظرفشویی و یا سیستم سختی گیر آب. همه‌ی این‌ها یک هدف دارند؛ بهتر کردن کارآیی ماشین، جلوگیری از آسیب به اجزای ماشین و افزایش طول عمر آن.

 

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

 

برای اینکه بدنه داخلی دستگاه را تمیز کنید، دستگاه را بدون اینکه ظرفی در آن قرار دهید، با یک لیوان سرکه سفید روشن کنید تا آب با دمای بالا تمامی مواد زاید را از بین ببرد. جهت افزایش طول عمر لاستیک دور ماشین، بهتر است پس از اتمام کار، با دستمال کاملا درب و لاستیک‌ها را خنک کنید.

توجه داشته باشید که ماشین ظرفشویی را هر چند یکبار خوب تمیز کنید. اکثر کارشناسان تاکید دارند که حتما ماهی یکبار ماشین ظرفشویی و فیلتر آن تمیز شود. به دلایل متعدد ممکن است چربی‌ها و باقی مانده غذا در بین چرخ دنده‌ها و بازوهای درونی دستگاه گیر کرده باشد. این امر در بلند مدت ممکن است موجب بوی ناخوشایندی از درون دستگاه شود و همچنین در کیفیت عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند.

بهترین روش برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی که می‌توانید از آن استفاده کنید سرکه سفید است. به مرور زمان و استفاده از ماشین ظرفشویی بر روی سینی آن رسوباتی تشکیل می‌شود برای از بین یردن این رسوبات بهترین انتخاب سرکه سفید است.

ماشین‌هایی که برای شستشوی ظروف از آن‌ها استفاده می‌کنیم با توجه به نوع برند و مدل تولید شده، ظرفیت‌های مشخصی دارند. رعایت ظرفیت دستگاه یکی از نکات پر اهمیت در نگهداری و افزایش عمر مفید ماشین های ظرفشویی است. بسیاری از افراد برای صرفه جویی در زمان و انرژی با حجم کمی از ظروف اقدام به استفاده از دستگاه می‌نمایند این کار اشتباه بوده و در بلند مدت به دستگاه آسیب می‌رساند.

قرار دادن بیش از حد قاشق و چنگال داخل سبد مخصوص، موجب خش افتادن آن ها می شود. توصیه می شود از سبد های جدید که در ماشین قرار می گیرند استفاده کنید یا قاشق چنگال ها را در جای مناسبشان در ماشین قرار دهید.

از مایع براق کننده استفاده کنید. براق کننده، کشش سطحی آب را کم کرده و مانع ایجاد لکه آب روی ظروف می شود. به خصوص در جاهایی که آب سخت دارند، باعث خشک شدن زودتر ظروف شده و در مصرف انرژی در دور خشک کن صرفه جویی می کند.

شستشوی ماشین ظرفشویی باید در بازه‌ی دمایی ۳۸ الی ۴۹ درجه سانتی گراد انجام شود. باور نادرستی که وجود دارد این است که تصور می‌شود هرچه دما بالاتر باشد ظروف بهتر تمیز می‌شوند اما اینگونه نیست. زیرا وجود بخار ناشی از دمای بیش حد ممکن است در روند تمیز کردن ظروف اختلال ایجاد کند.

ذرات غذا که با آبکشی اول از ماشین خارج نمی‌شوند، در فیلتر ماشین ظرفشویی گیر می‌افتند. برای اینکه این ذرات تجمع نکنند و مشکلی ایجاد نکنند ماهی یک بار، این فیلتر را که در زیر سبد پایینی قرار دارد با فرچه یا مسواک تمیز کنید. فراموش نکنید که پس از تمیز کردن فیلتر، آن را خوب در جای خودش قفل کنید تا حین شستشو از جای خود حرکت نکند.

فقط از پاک‌کننده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و بیشتر از مقدار پیشنهاد شده از آن استفاده نکنید. اگر شوینده دستی در مخزن ماشین ظرفشویی خود بریزید، کف در ماشین سرریز می‌شود و می‌تواند به لوله‌ها، فیلترها و تخلیه آسیب بزند.

 

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

 

یکی از راه های مراقبتی از ماشین ظرفشویی این است که پس از شستشو و اتمام کار دستگاه به دلیل آن که فضای داخلی ماشین ظرفشویی بسیار گرم است و باعث خشک شدن سریع تر و بهتر ظروف می شود،  اجازه دهید ظروف ۱۰ دقیقه درون دستگاه باقی مانده و پس از ۱۰ دقیقه آنها را خارج کنید .

شما باید به طور منظم فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. غذاها و باقی‌مانده‌های آن می‌تواند در فیلتر ماشین گیر کند و ماشین شما را با مشکل مواجه کند. مرتبا برسی و تمیز کردن فیلتر، راهی آسان برای پیشگیری از مشکلات و افزایش عمر مفید ماشین ظرفشویی شما می‌باشد.

اگر ظرف‌های زیادی داخل ماشین قرار بدهید احتمال اینکه دستگاه داغ کند زیاد است. خیلی از اجزای ماشین، قطعات مناسبی برای جلوگیری از داغ شدن دارند، اما با پر کردن ماشین ظرفشویی این قطعات باید سخت‌تر کار کنند و بنابراین احتمال از کار افتادن اجزای ماشین بیشتر می‌شود.

کافیست دستگاه را به صورت خالی و در کمترین تایم با چند قطره روغن لیمو ، روغن درخت چای یا روغن اکالیپتوس روشن کنید تا داخل دستگاه شما در مدت زمان کوتاهی ضدعفونی شود.

اگر ماشین ظرفشویی‌تان مشکلی دارد آن را نادیده نگیرید و تکنیسین خبر کنید. یک تعمیرکار حرفه‌ای می‌تواند دریچه‌های آسیب دیده، مشکلات مربوط به مخزن یا درب ماشین که می‌توانند منجر به نشت و نهایتا آسیب شوند شناسایی و برطرف نماید تا بعدا تبدیل به مشکلات بزرگ‌تر نشود و هزینه‌های سنگین ایجاد نکند.