امتیاز بدهید

اطلاعاتی درباره چای ساز

چای ساز دستگاهی می باشد که با سرعت بالا آب را به جوش می آرود و پس از جوش آمدن اب می توانید چای را در کمترین زمان ممکن دم کنید. از دستگاه چای ساز می توان برای دم کردن چای ، انواع دمنوش ها و همچنین گرم نگه داشتن چای و دمنوش استفاده کرد.

زمانی که شما دستگاه را به برق وصل کنید صفحه به آرامی گرم شده و چای دم می کشد. دقت کنید که اگر قوری بیش از اندازه بر روی استند باقی بماند ممکن است باعث از بین رفتن طعم چای شود.

چای‌سازها در بازار در دو مدل به فروش می‌رسند. مدل اول چای‌سازهایی هستند که قوری و کتری بر روی هم قرار گرفته و هر دو از یک صفحه استفاده می‌کنند. مدل دوم چای‌سازهایی هستند که قوری و کتری کنار همدیگر و روی یک صفحه بزرگ قرار می‌گیرند و جای قوری و کتری با همدیگر متفاوت است.

 

چای ساز

 

جنس بدنه قوری و کتری

یکی از ویژگی هایی که در هنگام خرید چای ساز باید به آن دقت کنید بدنه چای ساز می باشد. چند نوع بدنه برای دستگاه چای ساز وجود دارد که شامل بدنه فلزی، پلاستیکی و شیشه ای می باشد. هر کدام از این بدنه ها دارای معایب و مزایا می باشد. بدنه های پلاستیکی باعث طعم دار شدن چای می شود.

معمولا جای‌سازهایی که جنس پلاستیکی دارند، بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند. جنس پلاستیکی، علاوه‌بر مشکل جرم، بعضی مواقع، طعم بدی هم به آب جوشیده می‌دهد و اگر پلاستیک چندان مرغوب نباشد، چای شما طعم پلاستیک خواهد گرفت. بهتر است از میان انواع پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی، چای‌سازهای فلزی را انتخاب کنید.

اکثر افرادی که از چای ساز استفاده می کنند با یک لایه ای که مانند خامه بر روی آب قرار می گیرید مشکل دارند بهتر است بدانید که این مشکل در کتری هایی که جنس آنها پلاستیک و یا شیشه است بیشتر است چراکه آهک و مواد معدنی موجود در آب به استیل جذب می شود که بعد از مدتی شما شاهد بستن یک لایه آهک بر جداره و کف کتری خواهید بود اما به دلیل اینکه این مواد نمی توانند به پلاستک و یا شیشه بچسبند و شما شاهد یک لایه خامه بر روی آب خواهید بود که طعم و رنگ آب را خراب می کند.

حجم یا فضای داخلی کتیری قوری

برای مشخص شدن حجم کتری مناسب چای ساز بهتر است به میزان مصرف خانواده ی خود نگاه کنید. سعی کنید با توجه به مصرف چای خانواده خود حجم مناسبی را انتخاب کنید.

ویژگی قطع کن خودکار

یکی از مواردی که در انتخاب چای ساز بسیار مهم است داشتن قطع کن اتوماتیک می باشد این سیستم در کتری برقی باعث می شود به محض اینکه آب به نقطه جوش برسد کتری برقی شما به صورت خودکار در حالت گرم نگه دارنده قرار می گیرد این موضوع دو مزیت برای شما خواهد داشت اول اینکه مصرف انرژی پایین می آید و دوم اینکه چای با دمای ملایم و دائمی بخار آب شروع به دم کشیدن می کند.

رده مصرف انرژی

این موضوع در تابستان ها که به دلیل راه اندازی وسایل سرمایشی، هزینه برق دو برابر می شود، اهمیت بیشتری خواهد داشت چرا که یک ساعت روشن بودن چای ساز منجر به افزایش هزینه ها خواهد شد. از طرف دیگر اگر مصرف انرژی دستگاه بالا باشد، به منابع محیطی نیز آسیب وارد می شود. دفترچه راهنمای دستگاه را با دقت مطالعه نموده و یا اعداد روی آن را ملاحظه کنید.

 

چای ساز

 

فیلتر آب و قوری

چای ساز باید مجهز به فیلتر آب و فیلتر قوری باشد. فیلتر قوری باعث می شود وقتی چایی را داخل فنجان می ریزید، نوشیدنی صاف و یکدست باشد. همچنین صافی کتری از ورود رسوبات آب به داخل قوری و فنجان جلوگیری خواهد کرد. پس لازم است چای ساز هر دو صافی را داشته باشد.

ویژگی های دیگر

بهتر است به سراغ مدل هایی بروید که مجهز به تایمر هستند در این صورت می توانید مشخص کنید آب در چه مدت زمان به جوش آید. در نتیجه مواقعی که عجله دارید، آب سریع تر به جوش خواهد آمد.

نشانگر میزان آب

در چای سازهایی که دارای یک کتری استیل و یا پلاستیکی هستند که میزان آب داخل آن قابل مشاهده نیست این نشانگر میزان آب که به شکل قسمتی شفاف است شما می توانید بدانید تا میزان آب کتری را مشاهده کنید تا اگر احتیاج بود آن را پرکنید

ویژگی گرم نگهدارنده

در چای ساز سیستمی وجود دارد که به محض جوش آمدن آب سیستم قطع کن فعال می شود و به صورت خودکار در حالت گرم نگه دارنده قرار می گیرید در این حالت چای ساز آب را در دمای 70 درجه نگه می دارد تا هر زمانی که به آن مراجعه کردید آب داغ در اختیار شما باشد.

در اینجا ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد دم کرد چای و یا دمنوش را دارید، زمانی که آب را برای جوش آمدن می گذارید چای خود را با آب سرد بشورید تا هم خاک آن برود و هم کمی خیس بخورد و بعد از جوش آمدن زمانی که کتری در حالت گرم نگه دارنده قرار می گیرد.

امیدوارم مطالبی که گفته شد براتون مفید باشه تا بتوانید با توجه به ویژگی هایی که گفته شد، به راحتی اقدام به خرید چای ساز مورد نظر خود کنید تا خریدی متفاوت را کنار ما تجربه کنید.