امتیاز بدهید

نگهداری بهینه از وسایل و لباس‌ها موضوعی است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری درباره‌ی آن صحبت می‌شود. در خیلی از مباحث درباره‌ی مد پایدار و مد آهسته صحبت می‌شود. این صحبت‌ها بیشتر در مورد زمان خرید لباس صدق می‌کند. اما بعد از خرید، نگهداری از لباس بر عهده‌ی ماست. شاید لازم باشد در مورد این دو موضوع اطلاعات کافی داشته باشیم تا هم خرید خوبی داشته باشیم و هم بتوانیم از وسایل و لباس‌های خودمان بهتر نگهداری کنیم.

بعضی از لباس‌هایی که ما در کمد خود نگهداری می‌کنیم مثل شلوار، دامن و یا بلوز لباس‌های روزمره ما هستند. نگهداری از آن‌ها برایمان مهم است. اما بعضی دیگر هستند که یا خاطره‌ای همراه خود دارند، یا جنبه‌ی احساسی بالایی دارند و یا گران هستند، از جمله؛ لباس عروسی، لباس موروثی و … . با مطالعه این مقاله روش‌های خوبی برای نگهداری بهتر لباس‌ و وسایل خود یاد می‌گیرید.

به یاد داشته باشید برای نگهداری بهتر از لباس بعد از استفاده جیب‌های آن را خالی کنید. قبل از آویزان کردن به رخت آویز، زیپ‌ها و دکمه‌های آن را ببندید. هر گونه تزیینی که بر روی لباس استفاده کرده‌اید مانند گل‌سینه را جدا کنید. اگر لباستان نیاز به شستشو دارد، رنگ‌ها را از هم جدا کنید تا در ماشین لباسشویی باعث پس دادن رنگ نشود.

قبل از شستن لباس ها، دو بار فکر کنید. شستن بیش از حد لباس ها در واقع می تواند به الیاف آن آسیب برساند و از این رو طول عمر لباس را کاهش می دهد. اگر مورد کثیفی بر روی لباستان مشاهده نمی کنید اما احساس می کنید که لباستان فقط به تازه سازی نیاز دارد، به جای اینکه آن را بشویید، سعی کنید آن را در بیرون آویزان کنید تا لباستان نفس بکشد.

وقتی زمان انجام شستشوی لباس فرا رسید، در دمای پایین شستشو را انجام دهید. لباس ها را در دمای پایین با مواد شوینده ملایم و طبیعی لباسشویی بشویید تا پارچه را تمیز و نرم نگه دارید و همچنین از محو شدن رنگ لباس جلوگیری کنید. برای یک پیراهن ​​در طول یک سال به طور متوسط 80% از گازهای گلخانه ای در مرحله شستشو و خشک کردن آن لباس تولید می شوند و انتشار می یابند؛ شستشو در دمای 30 درجه یا کمتر به کاهش این انتشار کمک می کند، در عین حال از لباس شما محافظت می کند. موارد استثنا ممکن است مواردی باشد که از نزدیک با پوست شما در تماس هستند مانند لباس زیر، ملافه و حوله که ممکن است به شستشوی با درجه حرارت بالاتر نیاز داشته باشند.

جنس های مختلف به روشهای مختلفی برای شست و شو نیاز دارند. به عنوان مثال، پشم باید فقط در صورت نیاز کاملاً شسته شود و با استفاده از ماده شوینده مخصوص پشم در یک چرخه ملایم یا شستشوی دستی انجام شود. مراقبت مناسب از پارچه های ظریف مانند ترمه و ابریشم که به ویژه در معرض آسیب مواد شیمیایی و گرما قرار دارند بسیار مهم است. حتماً به دستورالعمل های روی برچسب هر لباس، که به شما در مورد حداکثر دمای توصیه شده، موردی که باید در آن شسته شود (به جای دمای توصیه شده) و.. توجه کافی داشته باشید.

شوینده های استاندارد می توانند حاوی مواد مبتنی بر سوخت فسیلی باشند. استفاده از محصولات مخصوص لباسشویی مانند انواع شستشوی های محیطی و یک شستشوی آرام با دست نیز می تواند کمک زیادی به دوام با ارزش ترین وسایل شما کند. خوشبختانه، هم اکنون تعداد بیشتری از محصولات لباسشویی زیست محیطی وجود دارد که از مواد گیاهی تولید می شوند. سعی کنید اکثراً محصولات پاک کننده سازگار با محیط زیست را پیدا کنید.

یک نکته مفید این است که هنگام شستن با ماشین لباسشویی لباس را از داخل بشویید و از پر شدن بیش از حد ماشین لباسشویی جلوگیری کنید، زیرا این امر باعث اصطکاک و آسیب الیاف می شود.

وقتی لباس های تمیز خود را از در ماشین لباسشویی وارد می کنید، چیزی شبیه به آن بوی تازه خشکشونده و هوا وجود ندارد. لباس های خود را تکان دهید و یا بیرون در هوای آزاد بر روی خشک کن یا روی آویزها آویزان کنید تا در هوا خشک شود. باز هم، به برچسب های لباس توجه کنید زیرا ممکن است بعضی از لباس ها، مانند لباس های پشمی، بهتر است به صورت پهن شده بر روی سطح صاف خشک شوند.

همیشه ما لباس هایی که را که مناسب هر فصل هستند را در کمد لباسهایمان نگه می داریم و مابقی را بسته بندی کرده تا در زمان مناسب از آن ها استفاده نماییم. نگهداری صحیح می تواند طول عمر یک لباس را طولانی کند. همه لباس ها را در فضای خشک و خنک نگهداری کنید تا از رطوبت، نور خورشید و گرما در امان بمانند، که همگی این موارد می توانند موجب آسیب لباس ها شوند. قبل از بسته بندی از تمیز بودن لباس اطمینان حاصل کنید، زیرا آلودگی می تواند توجه حشرات را به سمت لباس شما جلب کند که به لباس شما آسیب می رساند. سعی کنید لباسهای بافتنی خود را با گلهای اسطوخودوس یا قرص های مخصوص ازبین بردن حشرات بسته بندی کنید تا از آن ها در برابر حشرات لباس بیشتر محافظت شود. مهم است که کمد لباس خود را بیش از حد پر نکنید، زیرا لباس ها به فضای تنفسی احتیاج دارند همچنین اینکار از چین و چروک و از بین رفتن رنگ لباس هم جلوگیری می کند.

هر گونه آسیب دیدگی لباس را از اول مشاهده کنید و اصلاح کنید. این امر علاوه بر اینکه از لباس دور انداختن لباس جلوگیری کرده و آن را قابل پوشش می کند، باعث افزایش طول عمر لباس می شود زیرا در صورت حل نشدن، آسیب به مرور زمان بیشتر می شود.

بسیاری از مردم دیگر لباس مورد علاقه خود را نمی پوشند زیرا دیگر متناسب با آنها نیست و یا دیگر سبک و مدل آن را دوست ندارند. یک تغییر ساده مانند تنگ کردن کمر یا کوتاه کردن یک لباس تمام قد به میانه یا کوتاه می تواند به شما یک لباس جدید و تازه بدهد، و همچنین لباس های موردعلاقه قدیمی شما را با جدیدترین سبک به روز می کند.