امتیاز بدهید

اجاق گاز فر دار بهتره یا رومیزی؟

همانطور که از اسم این دو محصول مشخص است، گاز فردار، به فر مجهز است، در صورتیکه اجاق گاز رومیزی فر ندارد. برای خانه‌هایی که فضای کمی داشته و در آشپزخانه جای مناسبی جهت قرار دادن اجاق گاز فردار ندارند، گاز رومیزی می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. چراکه از فضای زیر آن می‌توان به‌عنوان کابینت استفاده کرد.

اجاق گاز فردار سالیان طولانی است که در بازار وجود دارد و برندهای فعال در زمینه ساخت اجاق گاز همواره در طول دوران کاری خود به ساخت اجاق گاز فردار در طرح ها و مدل های مختلف اهمیت داده اند. در این اجاق گاز، شعله ها بر روی قسمت رویی قرار گرفته و در قسمت پایین آن فرد تعبیه شده است در نتیجه اگر شما قصد دارید برای منزل خود اجاق گاز فردار خریداری کنید باید یک فضای باز هم اندازه با ابعاد اجاق گاز در آشپزخانه داشته باشید.

اما اجاق گاز رومیزی به نوعی از اجاق گاز گفته می شود که تنها دارای تعدادی شعله بوده و فاقد فر است. این اجاق گاز فضای زیادی را اشغال نمی کند زیرا بر روی صفحه کابینت نصب شده و نیازی نیست بخشی از فضایی که می شود کابینت نصب کرد، برای نصب اجاق گاز کنار گذاشته شود.

تفاوت اصلی میان این دو دسته در داشتن یا نداشتن فر است. این مساله تفاوتی عظیم را در کارکرد ، نصب و… به وجود می آورد. اگر فضای کمی در آشپزخانه دارید یا می خواهید بهینه تر از فضای خود استفاده کنید ؛ بهتر است از اجاق های رو میزی استفاده کنید. ضمن آنکه به دلیل ساختار کلی و زمخت اجاق های مبله ؛ تنوع بسیار کمتری در انواع طراحی و شکل ظاهری نسبت به نمونه های دیگر دارند. به وطر مثال گستره گاز های شیشه ای رومیزی بسیار بیشتر از نمونه های فر دار است.

 

اجاق گاز فر دار بهتره یا رومیزی؟

 

اصلی ترین موضوع برای انتخاب اجاق گاز

اولین تفاوت میان این دو اجاق گاز، قابلیت جابجایی آن هاست. اگر شما برای منزل خود اجاق گاز رومیزی را انتخاب کردید و روزی قصد فروش خانه را داشتید باید بدانید که نمی توانید اجاق گاز رومیزی را با خود ببرید چون در این صورت فضای آن خالی مانده و صاحب جدید ممکن است نتواند اجاق گاز با همان ابعاد برای آشپزخانه تهیه کند ولی اجاق گاز فردار را می توان به منزل جدید انتقال داد.

از نظر ساختار

از نظر طراحی و ساختار، مزیت ویژه گازهای فردار نسبت به گازهای رومیزی، وجود فر در آنها است. بسیاری از خانواده ها برای پختن مواد غذایی مختلف مانند کیک، گوشت گریل شده، مرغ بریان و … از فر استفاده میکنند و مهمترین نقطه ضعف گاز رومیزی در برابر گازهای فردار یا مبله، عدم برخورداری از فر است. افرادی که علاقه به گاز رومیزی دارند و میخواهند این نقطه ضعف را برطرف نمایند، از ترکیب گاز رومیزی و فر توکار استفاده میکنند.

میزان فاصله شعله ها

از طرف دیگر برخی انتقاد از قدرت شعله‌های گازهای توکار دارند و می‌گویند که گازهای صفحه‌ای به دلیل کم بودن قدرت شعله‌هایش غذا را به خوبی نمی‌پزد. همچنین نزدیک بودن شعله‌ها بهم باعث می‌شود شما نتوانید 5 قابلمه به طور همزمان بر روی 5 شعله آن بگذارید. در زمان خرید به فاصله شعله‌ها دقت کنید.

کیفیت تولید

خوشبختانه گازهای رومیزی و فردار با کیفیت بسیاری از سوی تولیدکنندگان داخلی تولید می‌شوند که کاملا قابل رقابت با انوع این گازها با برند خارجی‌اند. برای همین اگر هزینه برایتان مهم است خودتان را با خرید برندهای خارجی به خرج اضافی نیاندازید. یکی از مزیت‌های گاز تولید ایرانی در خدمات پس از فروش برای تعویض یا سرویس ادوات اجاق گاز است.

استحکام

شاید از مصرف کنندگان گازهای رومیزی شنیده باشید که می گویند این مدل، شعله جان داری ندارد. درست است، گازهای مبله به دلیل نحوه عملکرد و ساخت، قدرت شعله بیشتری نسبت به مدل رومیزی دارند. نکته دیگری که وجود دارد استحکام بالاست. اغلب افرادی که گاز رومیزی شیشه ای دارند تجربه یک بار شکستن شیشه گاز را داشته اند اما گازهای فردار به ندرت در ساختار بدنه به مشکل بر می خورند.

 

 

اجاق گاز فر دار بهتره یا رومیزی؟

 

نگهداری

تمیز کردن اجاق گازهای فردار نسبتاً آسان به نظر می رسد؛ میتوان قسمت های فلزی و چدنی، سر شعله ها و قسمت های جداشدنی گاز فردار را جدا نمود و آنها را به صورت جداگانه تمیز نمود. همچنین بدنه و ولوم های حرارت را به راحتی میتوان با یک ماده تمیز کننده و دستمال مناسب تمیز نمود.

نحوه نصب

نصب و راه اندازی اجاق گازهای فردار بسیار آسان است و تنها با اتصال آنها به لوله گاز، میتوان از آن استفاده نمود. گازهای فردار از قابلیت جابجایی و حمل برخوردار هستند و میتوان آنها را در مکان های مختلف قرار داد. البته گازهای فردار وزن چندان سبکی ندارند اما تغییر مکان آنها کار سختی نیست.

قیمت

با توجه به این موضوع که اجاق گازهای مبله یا ایستاده از فر برخوردار هستند، قیمت بالاتری نسبت به اجاق گازهای رومیزی دارند. دلایل مختلفی میتواند سبب تعیین قیمت گازهای رومیزی و فردار شود و از مهمترین آنها میتوان به کشور سازنده، تعداد شعله، برند تولید کننده و امکانات اجاق گاز اشاره نمود.

اگر قصد خرید یک گاز فردار برای جهیزیه دارید یا علاقمند هستید محصول جدیدی را امتحان کنید، بهتر است با جنبه‌های مثبت و منفی کالاهایی که در بازار وجود دارد آشنا شوید تا کمکی برای انتخاب مناسب شما باشد.

مدل پیشرفته دیگری از گازهای روکار هستند که دیجیتالی و برقی‌اند و بر خلاف سایر گازها که با گاز شهری کار می‌کنند کاملا برقی‌اند و به جای پیچ‌های معمول برای روشن کردن شعله‌ها صفحه‌های لمسی و دیجیتال دارند.

به همین دلیل ظاهر شیک‌شان بسیار فرینده است. از نظر ایمنی نیز می‌توان امیدوار بود که دیگر از نشست گاز و… در این نوع گازهای برقی خبری نیست و قدرت شعله‌هایش نیز نسبت به نوع گازی‌اش بیشتر است.