امتیاز بدهید

مقایسه اتو بخار و اتو پرس

اتو از جمله وسایل پرکاربرد و ضروری برای هر خانه به شمار می‌آید. اتو بخار و اتو پرس از اتوهای پرکاربرد محسوب می‌شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. در این مقاله به برخی از کاربردهای اتوپرس و اتوبخار معمولی می پردازیم و همچنین به سوال رایج اتو پرس بهتر است یا اتو بخار معمولی پاسخ می دهیم.

برخی از افراد از اتو پرس و برخی دیگر از اتو بخار معمولی برای عمل اتوکشی استفاده می‌ کنند در حالی که هر دوی این وسایل برای از بین بردن چروک ‌های لباس‌ها از ترکیب بخار و فشار بهره می ‌برند اما افراد با توجه به تعداد لباس ‌ها، نوع لباس و زمانی که در اختیار دارند بهترین گزینه را انتخاب می کنند.

اتو بخار چیست؟

اتو بخار دستگاه هایی هستند به وسیله مخزن آب و سپس بخار آب به اتو کشی می پردازد. این اتوها برقی بوده و سپس دارای یک مخزن آب است. همه ما این نوع اتو بخارها را دیده و با آن کار کرده ایم و تفاوت های اساسی با اتو پرسی دارد.

اتو بخار معمولی از ترکیب فشار دست و گرما و بخار برای صاف کردن پارچه‌ها استفاده می‌کنند؛ نمونه‌های قدیمی‌تر تنها گرما تولید می‌کردند؛ اما اتوهای جدید علاوه بر گرما دارای یک مخزن آب و توانایی تولید بخار نیز هستند. اتوهایی که تنها گرما تولید می‌کنند برای از بین بردن چین و چروک‌های پارچه‌های پشمی مناسب نیستند؛ در این پارچه‌ها بهتر است از اتوهای بخار استفاده شود تا فشار بر روی پارچه کمتر شده و عمل صاف کردن چین و چروک‌ها، توسط بخار قدرتمند انجام شود.

کار با این اتو ها به نظر سخت می رسد اما در واقع تنها با حرکت دادن اتو می توانید لباس را کاملا اتو کنید و با جنس کف اتو که معممولا فلزی و سرامیکی هستند کار اتو را راحت تر کنید. این اتو ها معمولا مشکل رسوب و چکه کردن اب را دارند که در مدل های جدید تر اتو بخار ها را به سیستم ضد چکه و قابلیت رسوب زدایی مجهز کردند.

اتو پرس چیست؟

اتو پرس یا اتو فشار دارای سطح صاف و بزرگ است که لباس بر روی آن قرار می‌گیرد؛ در این سیستم تنظیمات مختلف وجود دارد و شما می‌توانید بسته به جنس لباس‌ها از این تنظیمات استفاده کنید.

وزن این دستگاه‌ها سنگین‌تر است؛ اما اگر اتاق و فضای لازم را دارید؛ می‌توانید آن را در گوشه‌ای از اتاق قرار داده و جابه‌جا نکنید. این دستگاه دارای قدرت بخار بالاتر، خاموشی خودکار و هشدارهایی برای برداشتن لباس است و به شما اعلام می‌کند در چه زمانی لباس‌ها را از روی سطح اتو بردارید تا هم چروک‌ها از بین برود و هم پارچه نسوزد.

مخزن بخار، اتو فشار بزرگ‌تر است و این امر باعث می‌شود تا اتمام کار مجبور به پر کردن مجدد آن نباشید. البته تمام لباس‌ها را نمی‌توان به آسانی با این دستگاه اتو کرد زیرا بخار لباس‌ها دارای دوخت‌های خاص و نامتقارن و قسمت‌های مخفی هستند و شما کنترلی برای حرکت اتو بر روی این لباس‌ها ندارید.

مقایسه اتوبخار و اتو پرس

زمان و سرعت

استفاده از اتو بخار معمولی به صورت دستی است که باید مدت زمان بیشتری صرف اتو کردن لباس کنید اما اتو بخارها تنها در چند دقیقه لباس را اتو می کنند بنابراین اگر شما هر روز لباس های خود را اتو می کنید این اتو پرس ها کاملا برای شما مناسب است.

بخصوص افراد شاغل و کارمندی که هر روز باید با لباس اتوشده در محل کار حاضر شوند، اتوپرس بسیار گزینه مناسبی است.

راحتی هنگام کار با دستگاه

کار با اتو بخار های معمولی اغلب با فشار دست می باشد و باعث می شود که کاملا بر روی لباس کنترل داشته باشید اما در مدت زمان طولانی کار با این اتو به مچ دست و ستون فقرات فشار وارد می شود و باعث به وجود امدن درد در این نقاط می شود، اما کار با اتو پرس ها اسان تر است تنها با قرار دادن لباس روی صفحه می تواید ان را اتو کنید ولی بر روی جزئیات ان مانند یقه، کناره ها و دکمه های لباس کنترل زیادی ندارید از سوی دیگر کار با حالت ایستاده مانع وارد کردن فشار به کمر می شود.

اکثر خانوده‌ها به دلیل سهولت و راحتی کار از اتوبخار استفاده می‌نمایند. شما می‌توانید هر قسمتی از لباس را براحتی با اتو بخار اتو نمایید. اما با اتوپرس نمی‌توان قسمت‌هایی مانند یقه، آستین و بخش‌های ظریف را اتو کرد.

خاموشی خودکار

در اتو بخار های جدید و اتو پرس این سیستم وجود دارد هنگامی که در طی یک مدت با اتو کار نکنید به طور خود کار حرارت خود را از دست می دهد و در اتو پرس ها با یک چراغ هشدار دهنده این موضوع را اعلام می کند.

هزینه خرید

توبخار و اتوپرس از نظر هزینه بسیار با یکدیگر متفاوت می‌باشند. اتوپرس به لحاظ امکانات بیشتر از قیمت بالاتری نسبت به اتوبخار برخوردار است.

وزن دستگاه

برای مقایسه اتوها از نظر وزن می‌توان گفت، اتوبخار بسیار سبک بوده و در هر مکانی در خانه می‌توان آن را قرار داد. در مقابل آن اتوپرس فضای زیادی را اشغال می‌کند و همچنین جابه‌جایی آن کمی سخت‌تر است. به همین جهت اتوپرس مناسب افرادی است که خانه‌های بزرگ‌تری دارند.

میزان مصرف برق

در مقایسه اتوبخار و اتوپرس از نظر میزان برق مصرفی تفاوت زیادی وجود دارد. اتوبخار دارای مصرف برق کمتری نسبت به اتوپرس است.

ایمنی

اگر حواستان نباشد و اتو بخار بیفتد ممکن است سطح زیرین خود را دچار سوختگی کند. همچنین در حالت نگهداری عمودی، اگر اتو بخار به چیزی نزدیک باشد، خطر آتش‌سوزی بسیار افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اتو پرس در مقایسه با اتو بخار ایمنی بیشتری دارد و احتمال بروز حادثه را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

اتوها این روزها یکی از ضروری‌ترین وسایل خانه به شمار می‌روند. با کمک اتو می‌توانیم انواع پارچه‌ها و لباس‌های خود را منظم‌تر و آراسته‌تر نشان دهیم. بنابراین وجود یکی از مدل‌های اتو در خانه کاملا حیاتی است. اتوها مدل‌های مختلفی دارند که می‌توانید با توجه به مزایا و معایب هرکدام، مدل مورد نظر را خریداری کنید.

به طور کلی اگر قصد خرید یک اتو پرس برای خانه‌تان را دارید؛ بهتر است در کنار آن از یک اتو بخار معمولی نیز استفاده کنید. زیرا اتو فشار اگرچه سرعت و کارایی بالایی دارد؛ اما برای اتو کردن برخی قسمت‌های لباس مناسب نیست و شما برای صاف کردن چین و چروک‌های آن به یک اتو بخار معمولی احتیاج دارید.