امتیاز بدهید

دیگ‏ های زودپز با فشار بخار آب کار می ‏کنند و در صورتی كه بخار نتواند از ظرف خارج شود، زودپز تبدیل به یك بمب شده و منفجر می‏ شود. برای پیشگیری از چنین حوادثی در خانه بهتر است يك انتخاب ایمن و مناسب داشته باشيد. در میان زودپزهای استاندارد انواعی که مجهز به سیستم‏ های ایمنی بیشتر و امکان برنامه ‏ریزی پخت هستند گزینه‏ های بهتری هستند.
در برخی از زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالا رفتن فشار بخار داخل ظرف، در زودپز به طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی شده‏ اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخار آب، داخل ظرف وجود دارد امکان باز شدن در، وجود ندارد. بهتر است زودپزهایی را انتخاب کنید که یک دسته بلند در یک سمت و دسته کوتاهی در سمت دیگر دارند چون در این صورت امکان باز و بسته کردن در راحت‏ تر بوده و حمل و نقل و جا به جا کردن ظرف بهتر انجام می‏ شود. در ضمن بلند بودن دسته موجب می‏ شود دسته ظرف خیلی داغ نشود و هنگام برداشتن ظرف ناگهان از دست‏ تان رها نشود.البته برای پیشگیری از چنین اتفاقی توصیه می‏ شود برای برداشتن و جا به جا کردن زودپز پس از پخت غذا حتما از دستکش و دستگیره آشپزی استفاده کنید.
مطمئن شوید که حلقه لاستیكی دیگ سالم است و در جای خود محكم شده است. فاسد بودن، پاره بودن و درست قرار نگرفتن حلقه لاستیکی ممکن است موجب سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله گاز شود.
البته قصد نداریم شما را بترسانیم جوری که عطای استفاده از زودپز را به لقایش ببخشید! چون زودپز یک وسیله‌ی بسیار کاربردی و حتی ضروری است.

چک کردن ظاهر زود پز

اول از همه یک زودپز استاندارد انتخاب کنید. زودپزی که می‌خرید حتماً باید نشان استاندارد داشته باشد. نشانی که شما را مطمئن می‌کند در هنگام ساخت زودپز اصول ایمنی رعایت شده است و بعد از خرید، دفترچه‌ی راهنما را با دقت بخوانید تا از ریز جزییات استفاده از زودپز مطلع شوید.
و سپس شکل ظاهری آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که سوراخ یا تَرَکی ندارد. اگر زودپز شکستگی یا ترک داشته باشد خطرات فیزیکی و سوختگی را در پی دارد.
اگر به محل اتصال درپوش زودپز به بدنه نگاهی بیندازید، خواهید دید که در این قسمت یک حلقه‌ی لاستیکی وجود دارد. این حلقه مانع از خروج بخار آب و سررفتن غذا می‌شود. بنابراین قبل از استفاده از زودپز مطمئن شوید این لاستیک سالم و محکم در جای خود قرار گرفته است.

بررسی میزان آب داخل زودپز

برای انواع غذاهای مختلف میزان آب مورد نیاز نوشته شده است. یکی از نکات مهم و آموزش استفاده از زودپز این است که حجم غذا در میزان آب مورد نیاز تاثیر گذار می باشد. سپس مواد غذایی را داخل زودپز قرار دهید و آب مورد نیاز برای پختن غذا را داخل آن بریزید. سپس درب زودپز را به درستی ببندید. باید مطمئن شوید که درب زودپز قفل شده است. پس از بستن درب زودپز آن را بر روی اجاق یا شعله قرار دهید. در اینصورت آب داخل زودپز بخار می کند. در اثر بخار آب ایجاد شده فشار زودپز بالا می‌رود. پس از از اینکه فشار داخل زودپز به میزان مشخص افزایش پیدا کرد غذا شروع به پختن می کند.
بهتر است فشار زودپز را در تمامی مراحل پخت تحت کنترل داشته باشید. برای مثال زمانی که فشار زودپز شروع به بالا رفتن می کند و خود زودپز به صورت خودکار فشار را کاهش نمی‌دهد باید به صورت دستی نسبت به تخلیه فشار اقدام کنید. بعد از اتمام زمان تعیین شده پخت گاز را خاموش کنید. زیرا افزایش زمان پخت غذا سبب افزایش غلظت غذا می شود.

تخلیه فشار با آب سرد:

این روش جز سریعترین روش های تخلیه فشار می باشد. لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای زودپزهای برقی مناسب نیست. برای استفاده از این روش باید آن را داخل سینک بگذارید و آب سرد بر روی آن بریزید. زمانی که فشار زودپز کاهش پیدا کرد می توانید عمل تخلیه را انجام دهید. نباید آب را به صورت مستقیم بر روی تنظیم کننده فشار بریزید.

باز کردن درب زود پز

پس از تمام شدن زمان پخت و خاموش کردن شعله گاز سوپاپ اطمینان را آزاد کنید. آزاد کردن سوپاپ اطمینان سبب خارج شدن بخار می شود. بدنه دیگ های زودپز را از استینلس استیل یا آلیاژی از آلومینیوم می سازند. از دیگر نکات مهم و آموزش استفاده از زودپز قبل از خرید زودپز این است که در محل اتصال درپوش به بدنه آن حلقه لاستیکی وجود داشته باشد. این حلقه لاستیکی مانع از خارج شدن بخار آب می شود. توجه داشته باشید که بر روی درپوش زودپز دریچه اطمینان وجود داشته باشد.
استفاده از زودپز این است که بعد از اطمینان از تخلیه شدن فشار زودپز صورت خود را بر روی زودپز قرار ندهید. زیرا محتویات داخل زودپز ممکن است بخاری را از خود متصاعد کنند. زودپزهای قدیمی می‌توانند با فشار بالا باز شوند.