امتیاز بدهید

هنگامی که یک وسیله خریداری می کنید، برچسب های زیادی بر روی آن دیده می شود که شاید چون آن ها را نمی شناسید، زیاد به آن ها توجه نمی کنید. اما احتملا همه ما برچسب انرژی که نصب آن بر روی تمام دستگاه هایی که انرژی مصرف می کنند الزامی است را بشناسید ولی به بخش های مختلف آن دقت نکرده اید.
برچسب انرژی نصب شده روی دستگاه های مختلف، میزان مصرف انرژی آن دستگاه را نشان می دهد. در این برچسب، هر سطح مصرف با یکی از حروف A تا G که هر یک دارای یک رنگ خاص می باشند، نشان داده می شود. هر چه مصرف انرژی دستگاه مورد نظر به سطح A نزدیکتر باشد، بازدهی بیشتری دارد. سطح A بهینه ترین سطح مصرف انرژی و بازدهی است و حرف G نشان دهنده پرمصرف ترین سطح مصرف انرژی است.

برچسب انرژی در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کنندگان را با میزان مصرف انرژی هر یک از وسائل خانگی انرژی بَر آشنا می کند. همچنين اطلاعات مشترک در همه وسائل و اطلاعات اختصاصي مرتبط به وسيله انرژي بَر را در اختيار مصرف کنندگان قرار مي دهد. مصرف کننده مي تواند با توجه به اين اطلاعات در هنگام خريد، دستگاهي را انتخاب کند كه در مقايسه با ساير مدل هاي مشابه داراي مصرف انرژي كمتر و بازدهي بيشتر باشد.
برچسب انرژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است. شکل زیر یک نمونه برچسب انرژي را نشان مي دهد.
برای مثال در برچسب انرژی یخچال این 4 بخش نشان داده شده است. البته ممکن است برای شرکت های مختلف این چیدمان اندکی متفاوت باشد.

بخش دوم برچسب انرژی بوسیله ۷ حرف لاتین از A تا G در هفت طیف رنگی درجه بندی شده است که هر یک از حروف و رنگ ها معرف درجه ای از مصرف انرژي و کارآيي دستگاه مي باشد. حرف A نشانگر کمترين مصرف انرژي و بيشترين بازدهي دستگاه و حرف G نشانگر بيشترين مصرف انرژي و کمترين بازدهي دستگاه است. بنابراين هرچه رتبه برچسب دستگاه بيشتر باشد، کارآيي آن نسبت به ميزان انرژي که مصرف مي کند، بيشتر است.

یکی از دغدغه افراد برای خرید کولر گازی و اسپیلت مصرف بالای برق این لوازم است، که در این حالت با یک انتخاب هوشمندانه و نصب برچسب انرژی روی این لوازم برقی تا حد بالایی توانسته اند، در مصرف انرژی و برق صرفه جویی کنند.

برچسب انرژی در ساختمان گواهی نامه ای است، که توسط بازرس ویژه تاییده شده و ثبت می گردد، در حال حاضر کمترین ساختمانی در کشورمان وجود دارد، که دارای برچسب انرژی باشد. برای اینکه ساختمانی مجوز داشتن این برچسب را داشته باشد، باید یک سری الزامات را براساس قانون ثبت شده رعایت نماید. این گواهی نامه برچسب انرژی در ساختمان بر اساس طراحی و ساخت ساختمان داده می شود.

خودرو هم جزو دسته وسایلی است که برچسب انرژی دارد؛ کاربرد برچسب انرژی در اینجا بر اساس انرژی مصرفی اتومبیل است. بیشتر در خودرو‌های هوشمند و برقی کاربرد دارد، ولی در خودرو های بنزینی هم برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می‌شود

برچسب‌های انرژی توسط تولیدکنندگان محاسبه می‌شوند . دولت برای رسیدن به این هدف قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع کرده است اما این همان جایی است که متوقف می‌شود. اندازه‌گیری و محاسبه کار تولیدکننده است. انجام این آزمایش‌ها اجباری است زیرا بدون برچسب انرژی محصول نمی‌تواند به فروش برسد. برای جلوگیری از اعمال شرکت‌هایی که بیش‌ازحد خوش‌بین هستند، بخش دولتی در بریتانیا، اداره ایمنی و استانداردهای محصول، کنترل‌های شدید بر روی برچسب‌های انرژی محاسبه‌شده را انجام می‌دهد.

علاوه بر برچسب انرژی، ما از کلاس بهره‌وری انرژی استفاده می‌کنیم. واضح است که یک برچسب انرژی، اطلاعاتی را در مورد استفاده از انرژی توسط دستگاهی که برچسب دارد، فراهم می‌کند. چیزی که اهمیت دارد این است که یک دستگاه به‌طور مؤثر انرژی را مدیریت می‌کند. همه درک می‌کنند که یک فریزر بزرگ در آشپزخانه از انرژی بیشتری نسبت به یخچال کوچک در اتاق استفاده می‌کند.

بااین‌حال، آن فریزر ممکن است یک برچسب A ++ داشته باشد در حالی که یخچال بیشتر از یک C معمولی نیست. فریزر از انرژی‌اش خیلی مؤثرتر از یخچال در این مثال استفاده می‌کند. به‌طورکلی باید فرض کنید که برای دستگاه‌های قابل‌مقایسه و برای استفاده مشابه، دستگاه با بهترین برچسب انرژی ، بیشتر کارایی دارد.

هنگام خرید هر وسیله برقی به برچسب انرژی آن توجه نمایید ، چنانچه قصد خرید وسیله برقی داشتید و تفاوت در قیمت را متوجه نشدید ، بدانید یکی از دلایل تفاوت قیمت کم مصرف بودن انرژی میباشد که این موضوع در بلند مدت میتواند به اوضاع اقتصادی شما کمک کند