امتیاز بدهید

آب نقش بسیار مهمی در سلامت انسان دارد و ۶۰ درصد بدن را آب تشکیل می‌دهد. تمام اندام‌های بدن برای فعالیت خود نیاز به آب دارند، از طرفی سموم بدن هم از طریق آب دفع می‌شود، اما برای این که بدانید در طول روز باید چقدر آب بنوشید با ما همراه باشید.

همه می دانیم که با ایجاد مقداری تغییر در سبک زندگی و تغذیه خود می توانیم از بدن سالم‌تر، انرژی بیشتر و قدرت تفکر بالاتری بهره‌مند شویم. در همین راستا، در وهله اول شاید بد نباشد به اکسیر زندگی یعنی آب اشاره کنیم که برای حیات بسیار ضروری و لازم است.
سن فرد و دمای هوا، مصرف ۲٫۷ لیتر آب برای زنان و ۳٫۷ لیتر آب برای مردان توصیه می شود. مسلما در شرایط متفاوت این مقادیر نیز می تواند دارای تغییر باشد، بطوریکه یک فرد با نوشیدن یک بطری آب آشامیدنی کوچک در طول روز نیز نیاز بدن خود را تامین کند.

معمولا متخصصین تغذیه برای کاهش وزن نیز توصیه می‌کنند که ۷الی۸ لیوان آب را بنوشید اگرچه شواهد علمی کمی برای آن وجود دارد، ولی مصرف کافی آب بویژه در تنظیم سوخت و ساز بدن و نیز در تنظیم اشتها می‌تواند مفید باشد، چرا که خیلی از افراد چاق در تشخیص حس تشنگی و گرسنگی دچار اشتباه هستند و مصرف منظم آب در جلوگیری از پراشت‌هایی می‌تواند موثر واقع شود.

حرکت و فعالیت بدنی سبب تعریق شده و سبب از دست رفتن آب از بدن می ­شود. از طرفی دیگر، سوزاندن چربیها و تولید انرژی فرایندی است که به مصرف آب نیاز دارد. بنابراین بی شک بعد از انجام ورزش و تحرک بدنی کمبود آب بدن باید با مصرف آب بیشتر جبران شود. نوشیدن آب قبل، حین و بعد از ورزش ضروری است. اگر شدت و زمان ورزش طولانی باشد و بیش از یک ساعت به­ طول انجامد، میزان الکترولیتهای از دست رفته از طریق تعریق باید با مصرف نوشیدنی حاوی مواد معدنی جبران شود.

زمانی که بدن شما با مشکلی مانند تب، اسهال، دیابت، عفونتهای مثانه و مجاری ادراری و سایر عواملی که موجب تکرر ادرار شود و یا استفراغ مواجه می ­شود، آب زیادی از دست می­ دهد. بنابراین باید آب بیشتری مصرف کرد تا کمبود آن در بدن جبران شود.

در شرایط بارداری و شیردهی میزان نیاز به مصرف آب افزایش می­ یابد. دفتر بهداشت زنان توصیه می­ کند که زنان باردار روزانه حدود 10 فنجان (2/7 لیتر) و زنان شیرده حدود 13 فنجان (3/1لیتر) مایعات مصرف کنند.

در طول روز، بیشترآب موجود در بدن از طریق تعریق و ادرار و مقدار خیلی کمی از طریق تنفس به تدریج دفع می‌شود. برای این که بدن تان با کمبود آب مواجه نشود، باید هر روز به قدر کافی مایعات بنوشید که این مایعات شامل آب، چای، میوه‌های آب دار، سبزیجات، آب میوه، انواع نوشیدنی و غذا‌های آبکی می‌شود. ۲۰ درصد آب مورد نیاز بدنتان از طریق غذایی که می‌خورید تامین می‌شود.

افرادی که بعد از انجام فعالیت بدنی، مایعات کافی نمی‌نوشند به تدریج دچار عوارضی مثل خستگی، بی حالی، بی حوصلگی، نداشتن تمرکز کافی، کندی حافظه کوتاه مدت و سردرد‌های مکرر می‌شوند. حتی کم شدن آب بدن به صورت کم کم می‌تواند عملکرد فیزیکی را نیز کاهش دهد. زمانی که ۲ درصد آب موجود بدن را از دست بدهیم، دچار تشنگی می‌شویم.

نوشیدن مقدار کافی آب مخصوصا قبل از صرف وعده غذایی باعث افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش اشتهای شما می‌شود و از پرخوری پرهیز می‌کنید در نتیجه وزن تان کاهش می‌یابد.
کمبود شدید آب بدن به چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی منجر می‌شود. علاوه بر آن، نوشیدن میزان آب کافی به رفع برخی مشکلات جسمی از قبیل یبوست، عفونت مجاری ادراری و سنگ کلیه کمک می‌کند و باعث شادابی و طراوت پوست می‌شود.

اگر در آب وهوای گرم زندگی می کنید بدیهی است که به آب بیشتری احتیاج پیدا کنید. و اگر درنزدیکی دریا یا اقیانوس ساکن هستید، جایی که میزان رطوبت بالاتر است، ارگانیسم شما به مقدار کم تری از آن نیاز دارد.

باتوجه به اینکه در حین ورزش به دلیل تعریق و تنفس شدید آب بیشتری از بدن دفع می‌شود، لازم است که آب بیشتری بنوشیم. چنانچه ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی دارید باید ۳۵۰ میلی لیتر به مقدار آبی که در فرمول بالا به دست آوردیم اضافه کنید. آب انرژی بدن را افزایش می‌دهد و به دفع مواد‌سمی از بدن کمک می‌کند. با خرید گالن آب ۱۰ لیتری مصرف ۵ روز خود را در هفته تامین کنید.

طبق بررسی‌های انجام شده، نوزاد ۱ ساله به یک لیوان آب نیاز دارد. هر سال که نوزاد بزرگ می‌شود باید ۱ لیوان بیشتر آب بنوشد؛ بطور مثال کودک ۳ ساله به ۳ لیوان، ۴ ساله به ۴ لیوان و کودکانی که ۹ سال به بالا دارد، بطور میانگین به ۸ لیوان آب برای تامین آب مورد نیاز بدن خود نیاز دارند. اما این محاسبه دقیق نیست و هر فرد به میزان آب متفاوتی نیاز خواهد داشت.

بدن انسان مرتب در حال از دست دادن آب است؛ بطور مثال ما از طریق تعریق، مدفوع، ادرار، تنفس و ده‌ها چیز دیگر در حال از دست دادن آب هستیم. آب بدن ما اگر به موقع تامین نشود، بدن دچار کم‌آبی شده و کارکرد درست بدن‌مان با اختلالات جدی‌ای همراه خواهد شد.

آب معدنی علاوه بر اینکه سالم است، همه جا در دسترس است. قیمت آب معدنی کوچک هم بسیار به‌صرفه است؛ و به راحتی در هر زمانی احساس تشنگی کردید می‌توانید آب مور نیاز بدن خود را تامین کنید.

مطالعات زیادی نشان داده که بزرگسالان برای تامین روزانه آب بدن خود باید بطور میانگین ۸ لیوان آب بنوشند. اما میزان آب مورد نیاز بدن برای همه میزان مشخصی نیست. در واقع اگر به دیابت یا قند خون یا بیماری خاصی دچار نیستید، بدن شما ممکن است به دلیل تعریق و تنفس و از دست دادن آب بسته نوع و میزان فعالیت و محیط جغرافیایی که در آن قرار دارید به میزان آب بیشتری نیاز داشته باشد.

با نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز از انواع بیماری‌ها از جمله ییوست، آکنه، خشکی‌پوست، عفونت مثانه و مجاری‌ادراری پیشگیری می‌کنید. چنانچه آب سالم بنوشید از سنگ کلیه نیز جلوگیری می‌کنید. لازم به ذکر است که نوشیدن آبی که املاح زیاد و خارج از حد استاندارد دارد، در طولانی‌مدت منجر به سنگ کلیه خواهد شد.

کم‌آبی تاثیرات زیان باری را به دنبال دارد. چنانچه آب کمتری بنوشیم راندمان ذهنی و فیزیکی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. کم‌آبی تا آنجا مهم است که طبق مطالعات انجام شده چنانچه به اندازه ۱ تا ۳ درصد وزن بدن آب از دست بدهید، کاهش عملکرد ذهنی و فیزیکی را در پی خواهید داشت و سطح استقامت بدن نیز با کاهش شدیدی روبرو خواهد بود.

چنانچه بدن با کم‌آبی روبرو شود، بدن ممکن است تب و راندمان فیزیکی و ذهنی کاهش پیدا کند. کم‌آبی می‌تواند پوست را با ترک و انواع عفونت‌های گوارشی و بیماری‌ها روبرو کند؛ به همین دلیل توجه جدی به تامین آب آشامیدنی سالم بسیار مهم و ضروری است.